Cemiyet


PORTAKAL REÇELLERİ

Portakal reçeli nasıl yapılır

 

Portakal reçelinin yöreye ve kişiye özgü tarifleri vardır.

Portakal Reçelinin Yapılışı = 1 :

Malzemeler :

• 5 adеt kalın kabuklu portakal

• 6 su bardağı şеkеr

• 1 adеt limon suyu

• su

Yapılışı:

1. Portakallar yıkanıp, rеndеnin incе tarafıyla rеndеlеnip, parlaklılığı alınır.

2. Tеkrar yıkanıp bol su ilе kısık atеştе portakallar çatlamadan 25-30 dakika haşlanır.

3. Suyu süzülüp, soğuyunca boyuna dört parçaya ayrılır. 1 cm kalınlığında dilimlеnir.

4. Tеncеrеyе portakal dilimlеri şеkеrlе kat kat konulur. Tеncеrе karıştırılmadan sağa sola sallanarak karışması sağlanır.

5. Kısık atеştе yavaş yavaş kaynatılır. Kıvamı koyulaştıktan sonra limon suyu ilavе еdilip, atеştеn alınır.

6. Ilıdıktan sonra kavanozlara paylaştırılır.

Portakal Reçelinin Yapılışı = 2 :

Malzemeler:

1 kg portakal

1 kg toz şeker

Yarım limon suyu

Yapılışı:

Portakalları iyice yıkayıp soyun. Kabuklarını kibrit çöpü uzunluğunda incecik doğrayın. Ne kadar ince doğrarsanız o kadar iyi oluyor. Kabukları tencereye alın üstünü geçecek kadar su ekleyip kaynadıktan sonra kısık ateşte 20 dakika haşlayın. Haşlanan kabukların suyunu süzün. Tencereyi soğuk suyla doldurup 1 gece bekletin.

Portakal içlerini minik küpler halinde doğrayın. Tencereye bir sıra portakal bir sıra şeker olacak şekilde dökün. Kapağını kapatıp buzdolabında bunu da1 gece bekletin.

Ertesi gün kabukların suyunu süzüp şekerli portakala ilave edin ocağa alın kaynadıktan sonra altını kısıp yaklaşık 30 dakika kaynatın. İnmeden 1-2 dakika önce limon suyunu ilave edin. Soğuduktan sonra kavanozlara doldurun.

Portakal Reçelinin Yapılışı = 3 :

Malzemeler:

1 kg portakalın kabuğu

1 kg toz şeker 400 ml su ( 1 1/2 su bardağı)

1 limon suyu

Yapılışı:

Portakal kabukları yaklaşık 2 parmak genişliğinde soyulur. Kabuklar rulo yapılarak çöp şişlere veya yorgan iğnesi ile pamuklu ipliğe geçirilir.

Rulo yapılan portakal kabukları büyük bir tencereye yerleştirilir. 4-5 kere su ilave (her seferinde ayrı su) edilerek kaynatılır. Bu sayede portakalın acısı gitmiş olur. Tencerede şekerle su kaynatılır, içine portakal ruloları eklenerek 15-20 dakika kaynatılır.

Reçel kaynarken oluşan köpükler alınır. En son aşamada limon suyu ilave edilir ve 5 dakika daha kaynatılır. Portakal ruloları çöp şişlerden veya ipten çıkartılır. Portakal kabuğu reçeli, sıcakken kavanoza aktarılır ve kapağı kapatılır.

Portakal Reçelinin Yapılışı = 4 :

Malzemeler:

• 10 adet Yafa portakalı kabuğu

• 1 limon

• 2 kg şeker

Yapılışı:

Birinci adım: Portakal kabuklarının sarı kısımları dışa gelecek şekilde kıvırıp kürdan batırılır veya iğne ile ipliğe geçirilir. Portakal kabuklarını düzgün dilim halinde olması gereklidir. Kabukların sarılması bitince yıkayıp bol suyla ateşe koyunuz. Su kaynamağa başlayınca 5 -10 dakika kaynatınız, Suyunu döküp tekrar sıcak su koyarak 3 -4 defa bu işlemi yapınız kabuğun yumuşaması ve acılığın gitmesi için. Şekeri temiz bir tencereye üzerini örtecek kadar su ile ateşe koyup kaynatınız. Hanım göbeği şurubu kıvamına gelince portakal kabuklarını şuruba koyunuz.

İkinci adım: Reçel kıvamına gelinceye kadar orta hararetli ateş üzerinde kaynatınız. Kıvamın olmasına yakın 1 limon suyunu koyup 3-4 taşım kaynatıp ateşten alınız. Köpüklerini temizleyip kavanoza boşaltınız. Kavanozda reçel soğuyunca kapağını kapatıp kullanacağınız zamana kadar serin bir yerde saklayınız.

Portakal Çiçeği Reçeli

Portakal çiçeği reçeli malzemeleri

1 kg portakal çiçeği

1 kg toz şeker

5 su bardağı su

1 kahve fincanı limon suyu

Portakal çiçeği reçeli hazırlanışı

Çiçeklerin ortalarındaki sarı tohumları çıkarın. Yapraklarını kaynayan suya ilave edip bir taşım kaynatın. Ocaktan alın. Bol suyla yıkayın.

Yaprakları süzgece alıp suyunu süzdürün. Yarım limon suyunu ilave edin. Birkaç saat güneşte bekleterek beyazlaşmasını sağlayın.

Diğer tarafta su ile şekeri kaynatıp şurubu hazırlayın. Yaprakları bu şuruba ilave edin. Reçel kıvamına gelinceye kadar kaynatın. Ocaktan alıp yarım limonun suyunu ilave ederek bir taşım daha kaynatın. Ilınınca kavanozlara aktarıp servise hazır hale getirin.

Yaprakların ilk etapta kaynarken pişip pişmediğini anlamak için bir yaprağı sudan alıp iki parmak arasında ezin. Kolaylıkla ezilirse pişmiş demektir.

 

PORTAKAL ÇİÇEĞİ

 

Portakal ağacın çiçeği olan bu çiçek, suda bekletildikten sonra damıtılarak portakal çiçeği suyu hazırlanır. Endüstriyel olarak üretilen su, pastacılıkta ve şekerlemecilikte hamurlara ve kremalara koku vermek için kullanılır. Ev yapımı içeceklerde ve reçel yapımında da kullanılan portakal çiçeğinden, damıtma sonrasında parfüm yapımında kullanılan uçucu bir yağ olan neroli elde ediliyor. Aktarlarda, ve pazarlarında bulabilirsiniz.

Kurutulmuş Doğal Portakal Kabuğunun Faydaları

• Doğal yöntemlerle yetiştirilen portakallar özel fırınlarda katkısız olarak kurutulur

• Portakal Kabuğunda bulunan Tangeretin ; antioksidan ve anti-kanser etkileri vardır.

• Vücuttaki sarkmalara ve kırışmalara karşı kullanılır.

• Böbrek taşı oluşumunu engeller. Ayrıca taş düşürücüdür.

• Kan dolaşımını hızlandırır.

• Damar tıkanıklarını engeller.