Cemiyet


TURUNÇGİLLER VE FAYDALARI

Kış Meyvesi Portakalın Faydaları

 

Turunçgiller familyasından olan portakalın çeşitli türleri vardır. Portakalın faydaları arasında en çok bilineni C vitamini deposu olmasıdır. Bu kış meyvesinde C vitamininin yanı sıra A, E ve B grubu vitaminleri ile fosfor, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri bulunur.

Genellikle sabah kahvaltılarında sıkılarak tükettiğimiz portakalın birçok faydası bulunur. Bunlardan en bilineni bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kış ve bahar aylarında sıkça yakalandığımız soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkların daha hızlı atlatılmasına yardımcı olur. Vücuttaki yorgunluğu giderir ve vücuda enerji verir. Posalı bir meyve olan portakal sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve hazmı kolaylaştırır. Portakalın faydaları arasında kanın temizlenmesine yardımcı olması da bulunur. Damar tıkanıklığı riskini azaltan portakal, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kötü kolesterolün düşürülmesini de sağlar. Ayrıca kandaki şeker oranını ve yüksek tansiyonu düşürmesi de portakalın faydaları arasında sayılabilir. Portakal vücudumuzda depolanmayan C vitaminini içerir, bu vitamininin eksikliği özellikle sigara içenlerde çok sık görülür. Bu yüzden mevsiminde mümkünse her gün tüketilmesi gereken bir meyvedir. Portakalın bir başka faydası ise iştah açıcı etkisinin bulunmasıdır, bu açıdan iştahı olmayan çocukların içmesi tavsiye edilir. Karaciğerin çalışmasına yardımcı olması da portakalın faydaları arasındadır. Birçok faydası bulunmasına rağmen portakal mide rahatsızlıkları olanlar tarafından çok sık tüketilmemelidir, bu dönemde tüketilen portakal midenin yanmasına neden olabilir.

Portakal taze olarak tüketilir veya suyu sıkılır. Suyu sıkılan portakal, tüm meyve sularında olduğu gibi çok bekletilmeden tüketilmelidir. Suyu sıkıldıktan sonra uzun süre bekletilirse özellikle C vitamini başta olmak üzere, vitamin ve mineral kaybına uğrayacaktır. Kabuklarından reçel yapılan portakalın, çiçeklerinden çay yapılarak da yararlanılır. Ayrıca portakal yağı da çıkartılır. Portakal yağı cilde sürüldüğü zaman ciltteki kırışıklıkların azalmasını, cildin pürüzsüz ve gergin görünmesini sağlar. Cilt için en önemli faydası ise akne problemlerinin azalmasını sağlamasıdır; bu açıdan portakal yağı cilt bakımında sıkça kullanılır. Ayrıca portakalın kabukları, hoş bir lezzet katması için tatlılarda da kullanılır. Portakalın faydaları için sıkmış olduğunuz bir adet portakalı bir kaç tane karanfil ile tatlandırabilir ve hazırlamış olduğunuz meyve salatalarınızın üzerine dökebilirsiniz.

Günde İki Portakal

Turunçgillerin C vitamininden zengin oldukları bilinen bir gerçektir ama bunun yanında içlerinde bağışıklık sistemimizi güçlendiren başka biyoaktif maddeler de bulunur. İçerdikleri karotenoidler çok yönlü bir koruyuculuk sağlar. Aromatik yağlarındaki limonen maddesinin kansere karşı koruyucu olduğuna ilişkin bulgular vardır. Parlak kabuklarının altındaki beyaz etli bölümde bulunan flavonoidler bağışıklığı güçlendiren etkilere sahiptir. Kan portakalının renk pigmenti olan antosiyanin de buna dahil edilebilir. Bunlar tüm vücut hücrelerini zararlı saldırılara karşı koruyan antioksidanlardır. Domuz gribi başta olmak üzere virüslerin kol gezdiği şu günlerde bunun önemini hatırlatmakta fayda var. Günde iki portakal yerseniz C vitamini ihtiyacınızı önemli ölçüde karşılayacağınız gibi yukarıda söz ettiğimiz antioksidanların koruyucu etkilerinden yararlanmış olursunuz.

C vitamini dışında portakalın içeriğindeki öğeler;

Folik asit,karbonhidrat,potasyum,bioflavindir.

Portakalın Sağlığa faydaları:

 Portakal sinirleri kuvvetlendirir,

 Karaciğeri çalıştırır,

 Ateşli hastalıklarda vücudun direncini artırır,

 Hazmı kolaylaştırır,

 Mide ve bağırsakları düzenler,

 Kas incinmelerine iyi gelir,

 Safra ifrazatını artırır,

 İdrar söktürür.

Bu hastalıklar için;

1 adet portakal sıkılıp üzerine aynı miktarda su konur. Sonra 1 tatlı kaşığı şeker ilave edilerek iki yemek arası 2-3 bardak içilir. Ya da yapraklarının haşlayarak suyunu içmek de aynı görevi yapar. Kabuklarından yapılan şurup mine hastalıklarına iyi gelir.

Portakal sade olarak yenildiğinde;

 Bedene güç ve kuvvet verir.

 Kanı temizler,

 Skorbüt ve mesane taşlarını yok eder,

 Grip ve nezleyi geçirir,

 Damar sertliği ve felci önler,

 Karaciğeri çalıştırır,

 Yatarken yenirse uyku getirir.

MANDALİNA

Mandalina hoş kokusu, tadı ve suyu ile çeşitli türlerine kadar kuşkusuz Akdeniz meyveleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Mandalina portakal ile benzer özellikler taşır ve portakalın faydalarını mandalina için de düşünebiliriz.

LİMON

Limon ekşi tadıyla salataların ve sosların vazgeçilmezi olduğu gibi harika bir serinletici içecek olan limonatanın ana maddesidir. Diğer turunçgiller gibi yenilen bir meyve olmasa da C vitamini, folik asit, B6 vitamini ve flavonoidler yönünden onlardan aşağı kalmaz ve sofralardan eksik olmamalıdır. Kabuğundaki limonen önemli bir biyokimyasaldır. Antikanser aktivitesi bazı çalışmalara göre umut vermektedir ve safra taşlarını çözmeye yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar vardır.

GREYFURT

İlk defa 1750’de Barbados Adası’nda gezginlerin dikkatini çeken greyfurt bugün bütün dünyada hoş ve ferahlatıcı tadı ve suyu ile sevilen bir meyvedir. Kalorisi düşüktür ama iyi bir flavonoid, potasyum, suda çözünen lif, C vitamini ve folik asit kaynağıdır. Limonoidler, likopen gibi fitokimyasallardan zengindir. İçerdiği pektin kolesterol düşürücüdür. Greyfurttaki bir flavonoid olan naringin kandaki eski hücrelerin temizlenmesini sağlar. Pembe etindeki likopen kalp hastalığı, kanser ve makular dejenerasyon diye adlandırılan göz hastalığı ile savaşta faydalıdır. D-limonen karaciğerdeki detoks enzimlerini teşvik ederek toksik bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Greyfurt için dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta vardır, greyfurtun içerisindeki flavonoidler bazı ilaçlarla beraber alındığında ciddi yan etkilere sebep olabilirler ve bu etki bazı durumlarda 24 saat kadar sürer, o bakımdan ilaçlarla greyfurtu farklı saatlere denk getirmek bir çözüm olmaz. Eğer herhangi bir ilaç alıyorsanız, doktorunuza danışıp onun onayını almadan kesinlikle greyfurt yemeyin, suyunu içmeyin.