Cemiyet


ÖGC 3. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Osmaniye Önder Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyeleri

Osmaniye Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan BÖLÜK ve Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Aksoy, Mustafa Karagöz, Ahmet Metin, Bahattin Kurnaz, Şenol Öztürk ve Ercan Doğan

Dedikodudan Uzak, İşini Yapan, Mesleğini İcra Eden ve Milli Bir Duruş Sergileyen ÖGC’nin Çizgisine Ülkenin İhtiyacı Var

Osmaniye ÖNDER Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) 3. Olağan Genel Kurulu’nda Hasan Bölük yeniden başkanlığa seçildi. ÖGC Hizmet Binasında yapılan ve tek listeyle girilen genel kurulda seçilen yeni yönetim kurulu kendi arasında görev dağılımını da yaptı. Osmaniye ÖNDER Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Bölük’ün Başkanlığındaki yönetimde Mehmet Aksoy Asbaşkan, Bahattin Kurnaz Sekreter, Şenol Öztürk Muhasip, Ahmet Metin Koordinatör, Mustafa Karagöz Kültür ve Eğitim, Ercan Doğan Sosyal Faaliyetler görevlerine getirildiler. Uluslararası düzeyde katılımın olduğu ÖGC 3. Olağan Genel Kuruluna Kanada Azerbaycan Kültür Merkezi Başkanı Mohammad Talebpourazad’ın Onur Konuğu olarak katılması kongreye ayrı bir renk, güzellik ve zenginlik kattı.

Ulusal ve Uluslararası Katılım

Osmaniye Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Turunç’un Divan Başkanı olduğu Genel Kurulda; İstanbul Delegesi Sinan Atçeken Divan Başkan Yardımcılığı ve Sinop Delegesi Hamdi Gökçen de Divan Kâtipliği yaptılar. Türkiye’nin dört bir yanından delegelerin katıldığı genel kurula; Osmaniye Belediye Başkan Vekili Mustafa Balkaya, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Sait Kıraç, Türk Ocağı Başkanı Mehmet Çetinkaya, Aktif Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir, ORT Genel Yayın Yönetmeni Çağatay Öner, Radyo 80 Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Tozluklu, Kent 328 Gazetesi Sahibi Özcan Bayrakdar, Anadolu Lisesi Müdürü Erol İnce ve Yıldırım Beyazıt Mahallesi Muhtarı Mehmet Ali Özkan da katıldılar. Osmaniye Milletvekili Yard. Doç. Dr. Suat Önal da, kongre sürecinde telefon ederek, ÖGC Başkanı Hasan Bölük ve yeni yönetimi tebrik etti.

Yararlı Etkinliklere Destek

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın gür bir sesle okunmasıyla başlayan ÖGC Genel Kurulunda Aşkın Sönmez’in okuduğu Faaliyet ve Hesap Raporu ibra edildi. Faaliyet Raporunda, “Haberde ÖNDER Gazetesi ve YENİSES Dergisi Sahibi Sayın Hasan BÖLÜK Bey’in Önderliğinde, 23 Kasım 2006 tarihinde kurulan Osmaniye ÖNDER Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), Osmaniye’de gerçekleştirilen her türlü sosyal, kültürel, sportif ve ekonomik etkinliklere katılarak faaliyetlerine devam etmektedir. Osmaniye Valiliği, Belediye Başkanlığı, Sivil Toplum Kuruluşları ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi tarafından ilin ve bölgenin sosyal ve ekonomik açıdan gelişmesi ve kalkınması için gerçekleştirilen konferans, panel ve sempozyumları başkan ve yönetim kurulu düzeyinde takip eden cemiyetimiz, sosyal sorumluluk taşımakta, “2023’te Rüyalar Şehri Osmaniye” için yeni ufuklara doğru yelken açmak isteyenlere önderlik etmektedir. ÖGC, bundan sonra da yararlı etkinliklere katılmaya ve destek vermeye devam edecektir” denildi.

Başkan Bölük’ten Teşekkür

ÖGC Başkanı Hasan Bölük, açılış konuşmasında, yurt içinden, yurt dışından ve Osmaniye’den Genel Kurula iştirak eden bütün katılımcılara teşekkür ederek, “Bu mutlu günümüzde katılımlarıyla bizleri onurlandıran bütün misafirlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrıca gönderdikleri çiçeklerle başarı dileklerini bildiren ve kongre salonumuzu süsleyen dostlarımıza; Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara’ya, Mersin Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya, Mersin Türk Ocağı Başkanı Gencağa Meral’a da teşekkürlerimi belirtiyorum” dedi.

Yönetim ve Denetim Kurulu

ÖGC’nin 38 üyesinden 33 delegenin iştirak ettiği 3. Olağan Kongresinde Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklere; İrfan Kaycı, Osman Karaçıkay, Cumali Temiz, Hakan Çelik, Ali Temiz, Aşkın Sönmez ve Hamdi Gökçen seçilirken; Denetleme Kurulu Asıl Üyeliklerine; İbrahim Bayrak, Sinan Atçeken, Bayram Şimşek, Yedek Üyeliklerine de Ali Akbaba, Özkan Akar ve Ahmet Selçuk Güloğlu seçildiler.

Plaketler ve Hediyeler Verildi

Yönetim Kurulu Seçiminin ardından, dilek ve temenniler bölümünde söz alan konuklar, Önder Gazeteciler Cemiyetinin ilkeli ve seviyeli dik duruşunu takdirle karşıladıklarını belirterek, başarılarının devamını dilediler. İlk söz alan Yıldırım Beyazıt Muhtarı Mehmet Ali Özkan, yıllar önce tanıdığı günden beri Önder Gazetesi ile iç içe olduğunu belirterek, İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük Beye plaket takdim ederken, “Osmaniye’mizi tanıtma adına yapmış olduğunuz basın çalışmalarınıza, spora verdiğiniz öneme ve gençlerimizi sahiplenmenize, ayrıca yerelde bizlere yapmış olduğunuz katkılardan dolayı sizlere teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi.

Eğitime Verilen Destek

Anadolu Lisesi Müdürü Erol İnce de, “Haberde ÖNDER Gazetesi ve YENİSES Dergisi’ne milletimizin milliyet esaslarını esas alarak yaptığı yayından ve özellikle Türk kültürünün yaşatılması, korunması ve geliştirilmesini esas alan eğitim çalışanlarına her türlü şartta verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Osmaniye Merkez Anadolu Lisesi öğrenci ve eğitim çalışanları adına lütfen Sayın Başkanımız Hasan Bölük Bey plaketimizi kabul buyursunlar. Bundan böyle de genel çerçevesini çizmeye çalıştığım milletimizin milliyet esaslarını üstün esas kabul eden çalışmalara sürekli yer vereceklerinin umuduyla kendilerine saygılarımı, şükranlarımı ve başarı dileklerimi arz etmek isterim” diye konuştu.

Önder ve Yenises Kanada’da

Kanada Azerbaycan Kültür Merkezi Başkanı Mohammad Talebpourazad, ise, “Böyle mutlu bir gününüzü benimle de paylaştınız. O kadar zahmet çekmişsiniz ki; Önder Gazetesi ve Yenises Dergisi Kanada’da bizim cemiyetin masalarının üzerinde her zaman bulunuyor. Hasan Bey sizi tebrik ediyorum. Bizi değerlendirdiği ve bu güzelliklere vesile olduğu için Mehmet Aksoy’a da teşekkür edirem. Böyle değerli bir şey yaratmışsınız. Hasat kolay bir şey değil. Türk Dünyasında Azeri ve Türk ikisi abi kardeştir. Biz burasını her zaman kendi evimiz sayıyoruz. Sizden bir ricam var; Sizin gördüğünüz işler pulunan paraynan ölçülemez. Azerbaycan Bayrağını şerefimiz olarak size takdim edirem. Bunu duvarınızda veya Gazetenizde bulundurursanız bize şeref verirsiniz” diye konuştu.

Pozitif, Yapıcı ve Uzlaşmacı

Radyo 80 Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Tozluklu da, Hasan Bölük Beyin şahsında ÖGC Yeni Yönetim Kuruluna başarılar dileyerek şunları söyledi: “Önder Gazeteciler Cemiyeti’nin ulusal yapısı içerisinde yer alan tüm arkadaşların çalışmalarıyla iftihar ediyoruz, gurur duyuyoruz. Çünkü bizim yüzümüzü yere eğdirecek, bizi utandıracak herhangi bir söz ve davranışları hiç olmadı. Hep pozitif, yapıcı ve uzlaşmacı bir yapıyla yürüyüşlerine devam ediyorlar. Bunun Osmaniye’miz açısından önemli bir kazanç olduğunu düşünüyoruz. Basın olarak kurum ve kuruluşlarla ilişkileri hem sağlıklı yürütmek hem de sorunları dile getirmek ve bunun yanında takdiri hak etmek ancak ÖNDER Gazetesi ve YENİSES Dergisi gibi milli duruş sergileyen ender kuruluşlarımıza nasip olmaktadır. Bundan dolayı kendilerini kutluyorum.”

Farklı Bir Duruş ve Bakış

KTÜ Vakfı Başkanı İşadamı Nevzat Ergin Kumandaş ise, “Hakikaten hani bir şey içinizden geçer de; ‘en güzel işte bu ifade etti onu, burada tam anlamıyla içimden geçen yer aldı’ dediğimiz bir duruş bir bakış ve bir yorumlayış var YENİSES’te. Türkiye’nin geçtiği bu şartlarda, Türk tarihin en büyük dönüm noktası olduğunu kabul ettiğimiz bu zaman diliminde, böyle bir sesin güneyden; Osmaniye’den Türkiye’nin her tarafına yayılması sevindiricidir. Bu derin nefesin ve kutlu sesin Kanada’ya kadar ulaştığını Muhammed Beyden memnuniyetle öğreniyoruz. Muhakkak ki; tüm Türk Dünyasına ve Coğrafyasına yayılan bu diriltici ses elbette yankı bulacaktır. Bu çizgi, bu duruş, bu bakış ve yorumlayış inşallah hayırlara hizmet etmeye devam edecektir. Başkanımız Hasan Bölük Beye müteşekkiriz. Böyle bir birliktelikten ve böyle bir yol çizgisinde beraber yürümekten çok mutluyuz” dedi.

Dedikodudan Uzak İşini Yapıyor

Aktif Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Cihangir de, “Önder Gazeteciler Cemiyeti, gerek Haberde ÖNDER Gazetesi gerekse YENİSES Dergisi’nin ilkeleri doğrultusunda; dedikodudan uzak, işini yapan, mesleğini icra etmeye çalışan bir kurum. Ben özellikle bu çizginizden dolayı sizi tebrik ediyorum. Kurucu Üyesi olduğum Akdeniz Gazeteciler Federasyonun bu çizginize ihtiyacı var. Hasan Beye ve arkadaşlarına başarılar diliyorum” dedi. ORT Genel Yayın Yönetmeni Çağatay Öner, her platformda Önder Gazeteciler Cemiyetinin olaylara farklı bir bakış açısı getirdiğine dikkat çekti. Osmaniye Belediye Başkan Vekili Mustafa Balkaya, sadece gazete ile kalmayıp gençlere verdiği önemden dolayı her türlü övgüye layık olan Hasan Beyi kutluyorum” dedi. AK Parti Merkez İlçe Başkanı Sait Kıraç da, böyle bir günde birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

TBMM’nden İade-i İtibar

Bahçe Müftüsü İsmail Hakkı Efendi’nin torunlarından Ahmet Refik Müftüoğlu, 1909 yılında haksız yere Ermenilerin oyunlarıyla ve Batılı devletlerin baskılarıyla haksız yere idam edilen İsmail Hakkı Efendi ve kardeşi Belediye Başkanı Yusuf Efendinin, TBMM tarafından iade-i itibarlarının verilmesinin ve milli şehit kabul edilmesinin çalışmalarına verdiği destekten dolayı Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan Bölük Beye, Müftüoğlu Ailesi adına teşekkür etti ve bir plaket takdim etti.

Sinop’tan Hediyeler ve Tebrikler

Sinop Gazeteciler Cemiyeti Sekreteri Hamdi Gökçen de, Sinop’tan iki paket hediye getirdiğini belirterek, “Birisinde Belediye Başkanlığı’nın Sinop’u tanıtan broşürler ve kitap seti var. Diğerinde Kamu-Sen İl Başkanı Metin Süren’in Sinop denilince ilk akla gelen ve 1888’den beri meşhur tarihi Sinop Kapalı Cezaevinin maketi var. Hediyeyi gönderenlerin ÖGC Başkanı Hasan Bölük’e selamları ve başarı dilekleri var. Hemşehrilerimin benden ricalarını yerine getiriyorum ve hediyeleri başkanımıza sunuyorum” dedi.

Gazetecilik Örneği Sergiliyorlar

Osmaniye Türk Ocağı Başkanı Mehmet Çetinkaya ise, “Önder Gazeteciler Cemiyeti’nin 3. Olağan Kongresi’ne katılmaktan bahtiyarım. Biz Türk Ocakları olarak yaptığımız bütün faaliyetlerimizde, ÖGC çatısı altında görev yapan gazeteci arkadaşlarımızı her zaman yanımızda gördük. Programlarımızın duyurulmasında ve kamuoyuyla düşüncelerimizin paylaşılmasında bize hep destek verdiler. Biz de onların bu kongresinde olmaktan dolayı çok mutluyuz. Güzel bir gazetecilik örneği veriyorlar” diye konuştu. Konuşmaların ardından Divan Başkanı Osman Turunç da, “Ben de kongrenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum, katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.