Cemiyet


ÖGC BAŞKANI HASAN BÖLÜK’E

HATAY TÜRKMENLERİNDEN ÖDÜL

 

Hatay Yörük Avşar Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin davetlisi olarak Dörtyol’a gelen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Türkmen Beyi ilan edilirken, Yenises Dergisinin 20. Yılı'nı da kutlandı. Dörtyol ilçesine bağlı kırka yakın Yörük kökenli Muhtarların katıldığı istişare toplantısında Yenises Dergisi’nin İmtiyaz Sahibi ve Osmaniye Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan Bölük’e takdim edilmek üzere, Hatay Yörük Avşar Türkmenleri Derneği Başkanı Ünal Kozak’ın hazırladığı, 1957 yılında çekilmiş Yörük Kervanı tablosunu Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Yazı İşleri Müdürü Mehmet Aksoy’a verdi. Her iki başkan da Yenises Dergisinin 20. Yayın yılına erişmesinin büyük bir başarı olduğunu vurgulayarak, Derginin İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük Beyi yürekten kutladıklarını ve Yörük Türkmen Kültürüne özel yer verdiği için de ayrıca şükranlarını belirttiler.

Başkan Savaş “Türkmen Beyi” İlan Edildi

 

Hatay Yörük Avşar Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ünal Kozak, yönetim kurulunun da katıldığı istişare toplantısında bir konuşma yaparak, 2015 yılı içerisinde yapacakları faaliyet hakkında bilgi verdi ve üyeler ile muhtarların önerilerini kayda aldı. Mayıs ayı içerisinde büyük bir etkinlik düzenleyeceklerini belirten Başkan Kozak, bir Türkmen evladı olduğunu belirttiği Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı “Türkmen Beyi” ilan ettiklerini belirterek, “Başkanımızın bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da derneğimizin faaliyetlerine destek vereceğine inanıyoruz. Mayıs ayında gerçekleştireceğimiz büyük etkinliğe ünlü bir sanatçı getireceğine, canlı olarak yayınlanmasına ve vatandaşların etkinliğe taşınmasında destek vereceğine güveniyoruz” dedi.

 

Katılımcılara Selvi Ağacı Fidanı Dağıttı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da, kendisinin Türkmen Beyi ilan edilmesini büyük bir onurla ve memnuniyetle karşıladığını belirterek, kendisine takdim edilen Yörük Kervanı tablosunun da kendisi için çok anlamlı olduğunu söyledi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, Dörtyol ilçesi mahalle muhtarlarının da katıldığı toplantıda, Yörük hemşerilerinin sorunları ile taleplerini dinledi, notlar aldı ve çözülmesi adına talimatlar verdi. Kahvaltının ardından yapılan toplu yemek duasından sonra Başkan Savaş, “Yeşilin Gölgesinde Daha Yeşil Hatay İçin Sizinde Bir Fidanınız Olsun” projesi kapsamında dernek üyelerine ve katılımcılara Selvi ağacı fidanı dağıttı.