Cemiyet


BİLGİ KAYNAĞI KÜTÜPHANELERİN DEĞERİ ÖLÇÜLEMEZ

Bilgi Kaynağı Kütüphanelerin Değeri Ölçülemez

Kültür ve Turizm Bakanlığı Osmaniye Emine Keskiner İl Halk Kütüphanesi Müdürü Yücel Şen, kütüphaneye değişik zamanlarda kitap bağışlayan Önder Gazeteciler Cemiyeti (OGC) Başkanı Hasan Bölük’e ve “Müslüman Milletlerin Geri Kalış Nedenleri” kitabını imzalayıp veren Ali Erat’a duvar saati ve içinde hediyelerin olduğu bir çanta hediye etti. Kültürümüzün zenginleşmesinde bilgi kaynağı kütüphanelerin değeri ve ülke kalkınmasında kitap okumanın önemi üzerinde durulan ziyarette konuşan Emine Keskiner İl Halk Kütüphanesi Müdürü Yücel Şen, “Halk kütüphaneleri; cins, yaş, ırk, milliyet, din, dil farkı gözetmeksizin her kesimden kullanıcıya, her türlü kütüphane materyalini çeşitli iletişim yolları ile ücretsiz hizmete sunarak onlara ömür boyu eğitim ve boş zaman değerlendirme imkânı verir. Ayrıca toplumun ekonomik, sosyal, kültürel ve teknik kalkınmasını destekler. Biz de kurum olarak okumayı seven yetişkinlere ve çocuklara hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

“Kitapsız Yaşamak Kör, Sağır, Dilsiz Yaşamaktır”

Emine Keskiner İl Halk Kütüphanesi’nin yediden yetmişe tüm halkımıza hizmet vermekte olduğunu hatırlatan Müdür Yücel Şen, “Okuma alışkanlığının az olduğu günümüzde kütüphanemiz gelişen teknolojiyi takip etmekte, okuyucularımızı kütüphaneye çekmek ve daha çok kütüphanede vakit geçirilmesini sağlamak için diğer kurumlarla işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Kütüphanemiz 39.000 kitap, 208 adet süreli yayın, 14 bilgisayar ve görme engellilere yönelik 1 BİLED (Bilgiye Erişimde Engelli Değilsiniz) bilgisayarı olmak üzere toplam 15 bilgisayarla okuyucularımıza en iyi hizmeti vermeye gayret etmektedir. Atatürk’ün “Kitapsız yaşamak kör, sağır, dilsiz yaşamaktır” vecizesini idrak eden kullanıcı sayımızın sayısı 13.000 kadar ulaşmıştır. Kütüphanemiz hafta içi 09.00-20.00 ve Cumartesi günü 09.00-18.00 saatleri arasında kesintisiz hizmet vermektedir” diye konuştu.

Genç Gönüllüler Projesi Etkinlikleri

Gençlik ve Spor Bakanlığının başlatmış olduğu “Genç Gönüllüler Projesi” ile hem okuyucuları hem genç gönüllüleri buluşturarak birlikte etkinlikler yaptıklarını belirten Müdür Şen, “Bu etkinlikler kütüphanemize talebi artırmak, kitap okumalarını, araştırma yapmalarını ve kütüphanede daha fazla vakit geçirmelerini sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Maharetli mesai arkadaşlarımız Kütüphaneci Dudu Kublay, Bilgisayar İşletmenleri Manisar Türk ve Mustafa Dede ile Genç Gönüllümüz Gülizar Bayram’ın üstün gayretleriyle boyama, kendi takvimini ve kitap ayracını oluşturma, kitap ihtiyacı olan okullara kitap bağışı, nene ve dedelerle sohbet, masal okuma, ol ve olma etkinliği gibi çalışmalar yapılmaktadır. Tüm halkımızı nezih kütüphanemizde araştırma yapmaya, güvenli internet ortamında ödevlerini hazırlamaya, kitap ödünç almaya bekliyoruz” dedi.