Cemiyet


TYB ŞEREF BAŞKANI D. MEHMET DOĞAN’DAN

BAŞKAN HASAN BÖLÜK’E TEŞEKKÜR

 

90 Yaşındaki Delikanlı Asım’ın Nesli Yaşayacak!..

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) tarafından düzenlenen “90 Yaşındaki Delikanlı Asım” konulu konferansta konuşan Türkiye Yazarlar Birliği Kurucu ve Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan, Mehmet Akif’in Safahat külliyesinin altıncı kitabı olan Âsım’ın aslında Çanakkale Ruhu’nu yansıttığını ve özlemini duyduğu gençliğin üzerinden ülkemizi ve hatta bütün İslam dünyasını kurtaracak bir gençliği sembolize ettiğini belirtti. Doğan, “Asım, Birinci Dünya Savaşı başlayınca Avrupa’daki tahsilini bırakıp İstanbul’a gelen ve gönüllü olarak savaşa katılan, fedakârlık ve feragat örneği gösteren bir gençtir. Akif, Asım ile özlemini duyduğu sorumluluk sahibi, ahlaklı, güçlü, müspet ilimlere vakıf ve aynı zamanda manevi olarak da kuvvetli ideal bir gençlik tasvir ediyor” dedi.

Hasan Bölük Beye Şükranlarımı Sunuyorum

OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, Osmaniye Belediyesi Başkan Vekili Abdullah Bukan, öğretim üyeleri ve öğrenciler ile davetlilerin katıldığı konferans öncesinde, Sunumcu Erkan Dinç’in daveti üzerine, Dergimizin İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük adına, Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Aksoy, konuşmacı Türkiye Yazarlar Birliği Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan’a bir çiçek buketi sundu. Üzerinde “Sizi Osmaniye’de görmek bizim için büyük bir mutluluk, Hasan Bölük-YENİSES” yazılı buketi alan Doğan, “YENİSES Dergimizi ve kardeş yayın organı Haberde ÖNDER Gazetemizi çıktığı günden buyana yakından takip ediyorum. Çalıştığım dönemde kurumuma getirilen Yenises, şimdi de sürekli Türkiye Yazarlar Birliği Genel Merkezine ve Vakfımıza aksatmadan getirilmektedir. YENİSES’in hatırı sayılır bir muhteva ile çıkmasından ayrı bir haz duyuyoruz. Derginin İmtiyaz Sahibi ve Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan Bölük Beyi takdir ve tebrik ediyorum. Nezaketli davranışı beni duygulandırdı. Bizleri düşünerek çiçek gönderen ve kibarlık gösteren Hasan Bey'e şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Asım Çanakkale Savaşı’nın Esas Karakteridir

İstiklal Marşı’nın kabulünü kutlamak, İstiklal ve Vatan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmak ve anlamak amacıyla OKÜ Amfisi’nde düzenlenen “90 Yaşında Delikanlı Asım’’ başlıklı konferansta konuşan ve “Asım” kelimesinin anlamları ve özellikleri üzerinde duran D. Mehmet Doğan, “Sözünü bu idealist genç üzerinden söyleyen Akif’in Asım’ı aslında Çanakkale Savaşı’nın esas karakteridir. Çünkü savaşa o sırada yurtiçinden ve yurtdışından yüksek tahsilli gençler, ortaöğretim çağındaki öğrenciler, hatta medrese talebeleri gönüllü olarak katılmış, bu savaşta birçoğu şehit olmuş, bir kısmı da Asım gibi gazi olmuştur” dedi.

Asım Modeli Yerine Halûk Modeli Tercihi

Türkiye’de Mehmet Akif’in inançlı Asım Modeli yerine, Tevfik Fikret’in pozitivist Halûk Modelini temel alan maarif sistemimizin pek fazla değişmediğine dikkat çeken Doğan, “Bazı dostlarımız alınmasınlar, ama bugün önümüzde engel kalmadığı halde Asımları, ideal gençliği yetiştirmek için bir model geliştirme, maarif reformu yapma konusunda çok fazla istekli olduğumuz söylenemez” diye konuştu.

Safahat Toplam Yedi Bölümden Oluşmaktadır

Mehmet Akif Ersoy‘un ölümsüz eseri Safahat’ın 7 bölümden oluştuğunu ve bunların; Süleymaniye Kürsüsünde, Hakkın Sesleri, Fatih Kürsüsünde, Hatıralar, Asım ve Gölgeler olduğunu hatırlatan TYB Vakfı Başkanı D. Mehmet Doğan, Türkiye’de en çok okunan “Çanakkale Şehitleri” şirinin de Asım kitabında bulunduğunu kaydederek, “Eğer bizim bir millî marşımız olmasa idi, millî marşımız Çanakkale Şehitlerine şiiri olurdu. Asım’da ‘Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem’ diye başlayan ikinci önemli bir şiir parçası daha var ki; ona da Mazlumiyetimizin Marşı diyorum. Mehmet Akif, hep hayatın içinden konuşan bir şairdir. Mehmet Akif’in Asım’ı da üzerinden 92 yıl geçmiş olmasına rağmen gençlik timsali olarak zihinlerimizdeki yerini korumaktadır” dedi.