Cemiyet


"YENİSES GÖNÜL DÜNYAMIZA HİTAP EDİYOR"

 

Gönülden Bir Kaç Damla!

Türkiye’nin en eski ve köklü kurumlarından olan Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), Bir yandan ülkemizde yaşanan gelişmelerin dünya basınındaki yansımasını takip ediyor, bir yandan politika üretme süreçlerine katkı sağlıyor bir yandan da Türkiye’nin etkin tanıtımı için çalışmalarına hız kesmeksizin devam ediyor. Milli Mücadele’nin başarılı olması, milletin inancının sağlanması, milletin birlik ve beraberliği ile verilen mücadelenin yurt içi ve yurt dışında anlatılmasını amaçlayan basın milletin müşterek sesidir.

Dünyayı İzliyor, Türkiye’yi Anlatıyoruz

BYEGM Haber Merkezi’nde günün her saati dünya basını takip ediliyor, gündemin nabzı tutularak ülkemiz ile ilgili çıkan haberlerin 40 dilden Türkçeye tercümesi yapılıyor. Devlet Enformasyon Sistemi’ne (DES) aktarılan dünya ve Türkiye medyasındaki gündeme ilişkin haberler doğru ve hızlı bir şekilde devletin ilgili makamlarına iletiliyor. Basın alanında Türkiye’nin uluslararası etkinliğini artırmak amacıyla Afrika’dan Amerika’ya, Ortadoğu’dan Balkanlar’a çeşitli konularda medya buluşmaları, seminerler ve forumlar düzenleyen BYEGM, uluslararası işbirliği mekanizmalarını hayata geçiriyor.

İnsanlara Akılları Nispetinde Konuşun

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Adana İl Müdürü Mustafa Keleş, kendisine Adana Valisi Mustafa Büyük’ün ziyaretiyle ilgili tablo takdim eden Yazı İşleri Müdürümüz Mehmet Aksoy’a, 21. yayın yılına giren Dergimiz YENİSES’le ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir kelam-ı kibar vardır; ‘Kellimun’nâse alâ kader-i ukûlihim.’ (İnsanlara akıllarının kavrayacağı şekilde konuş veya insanlara anlayacakları kadar konuş, fazlası fayda vermez) Muhataplarınızla konuşursunuz, ilgi gösterirsiniz, dinletirsiniz, ama gönül gözü ile baktıramazsanız hiçbir faydası olmaz. Aile, toplum, milletler ve devlet aslında doğuş, yaşayış ve yok oluş bakımından birbirlerinin türevleridir. Ferlerinde cesaret, çalışkanlık, akıl ve feraset bulunan, huzurlu aile yapısına sahip, toplum dinamikleri “kol kırılır yen içinde kalır” diyen milletlerin hep güçlü devletleri olmuştur.

Tarihi Adalet ve Merhametle Süsledik

Biz de bu mutluluğu ve gururu tarih boyunca hep yaşadık. Anlımız açık başımız dik oldu. Adaletin ve merhametin örnekleri ile süsledik tarihi. Ne zaman ki gönül köprümüzü yıktılar; sendeledik, zayıfladık. Ne var ki temellerimiz çok sağlam. Maveraünnehir’de, Malazgirt’te Devlet Ebed Müddet” ideali ile harcı manevi iklim yağmurları ile sulanmış çok sağlam bir temelimiz var. Duvarları zaman zaman yıkılsa bile yeniden yapmayı, ayağa kalkmayı bilmişizdir. Yeniden dirilişi hep yaşamıştır bu millet.

Gönül Dağımız Yıkılırsa Enkazı Hepimize Mezar Olur

Bugün içimizdeki yabancılar, onların dostları, dışarıdakiler hep birlikte milletimizin gönül yapısını bozmaya yönelik olarak bütün güçleri ile saldırıyorlar. Bu milletin asıl evlatlarını birbirine düşürmeye çalışıyorlar. Bu oyuna gelmemeliyiz. Elinde fırsat ve imkân olan herkes bu yıkımı durdurmak için azami gayret göstermelidir. Bütün imkânlarımızı seferber edip neslimizi bu tuzaktan uzak tutmalıyız. Yeniçağın teknolojik ve sair her türlü yıpratıcı ve yozlaştırıcı etkenleri ile gönül çizgimize açılmaya çalışan tahribata dur demelidir. Fırsatlar oluşturularak alternatif çözümler üretilmelidir. Unutmayalım; Gönül dağımız yıkılırsa enkazı hepimize mezar olur…

Cihana Işık Tutmuş Bir Milletin Nesliyiz

Dünya ülkeleri arasında okuma oranlarının en düşük olduğu ülkelerden biriyiz. Medeniyetler kurmuş, çağ açıp çağ kapatmış, âlimlerinin, mütefekkirlerin yazmış olduğu eserlerle cihana ışık tutmuş bir milletin nesline bu gaflet yakışmıyor. Çocuklarımızı yeniden ilmin ve fennin ışığı altında, okumaya, araştırmaya yönlendirmeliyiz. Onları değerlerine azami katkı sağlayacak şekilde dizayn etmemiz gerekiyor. Geleceğimiz, göz bebeğimiz neslimize daha çok kitap, gazete, dergi sunmalı. Hem göze hem de gönüle hitap edecek tatlılıkta sunup; bunları alışkanlık haline getirtmeliyiz.

Yenises Gönül Dünyamıza Hitap Ediyor

Bugün bunun farkında olan pek çok yayın kuruluşları var. Onların gayret ve alakası takdire şayan nitelikte olup güçleri nispetinde yayın hayatını sürdürmektedirler. Bunlardan bir tanesi de Bölgemizin mütevazi kentlerinden Osmaniye ilimizde 21 yıldır aralıksız yayın yapan “YENİSES” Dergisi. Ocak 2016 itibarı ile 241. sayısını yayınladı. İlgi ile takip ediyorum. Hem bölgenin yerel haberlerine, kamu yatırımlarına yer veriyor, hem de tarih ve kültür mirasımızın önemli yapıt ve hususiyetlerinin tanıtımına katkı sağlıyor. En önemlisi de “Gönül Dünyamıza hitap ediyor.

YENİSES’te Emin Işık Hocamı Buldum

Ayrıca, 241. Sayısını incelerken bir de sürprizle karşılaştım ve duygulandım. Yrd. Doç. Dr Emin Işık Hocamın “Devleti Kuran İrade” haberine rastlayınca, 1980’li yıllardaki üniversite günlerine beni aldı götürdü. Marmara Üniversitesi’nden fakülteden sevdiğim Emin Işık Hocam ile ilgili olarak bu güzel duyguyu yaşattığı için de YENİSES Dergisi’ne müteşekkirim. Derginin İmtiyaz Sahibi Sayın Hasan Bölük Beyefendiye teşekkür ediyorum. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mehmet Aksoy ve tüm çalışanlarına yayın hayatlarında başarılar diliyorum. Rabbim cümlemizin gönül kapısını kapatmasın…”