Cemiyet


Anadolu'nun Sesi Türk Dünyası'nın Nefesi

YENİSES 20 Yaşında

Anadolu'nun Sesi Türk Dünyası'nın Nefesi YENİSES 20 Yaşında

 

Hedefini "Yeni Bir Dünyaya Doğru" diyerek ortaya koyan; yüklendiği misyon ile Türk'ün sevdasını omuzlayıp yarınlara taşıma gayreti ile yürüyen; özümüzün sesi, gönlümüzün neşidesi, Anadolu'muzun nefesi Yenises'in 20. yaş günü münasebeti ile şiirin şehri Elazığ'ın kültür ve gönül evi Manas'ta bir kutlama programı düzenlendi.

'İdealizmi' Temsil Eden Bir Yayın Organıdır

Şair Yazar Bedrettin Keleştiınur, Dergiyle ilgili duygu ve düşüncelerini ifade ederken şunları söyledi: "Bizleri asıl etkileyen ondaki vakar edeptir. İddialı bir ifade kullanacağım; "Yenises" kendisine özgü bir tavrı ve yayın formatı olan, asrımızda, İdealizmi' temsil eden bir yayın organıdır! Sanal ve de yapay olmayan; Okuyucusu ile "bütünleşen' bir büyük 'medeniyet' okuludur! O okulun fotoğrafı içerisinde, 9150 km2'yi bulan Elazığ Şehrini de bulursunuz...780 bin km2'yi bulan Türkiye Coğrafyasını da bulursunuz... 20 milyon km2yi bulan 'gönül coğrafyamı da' bulursunuz! "Yenises" ufuk/ veya ufukları sizlere açan bir dergidir!"

"YENİSES; Türk Dünyası'nın Gören Gözü

Düşünen Beyni ve Hisseden Yüreğidir"

Elazığlı Şair Yazar Hadi Önal, "Yenises Osmaniye ilimizde çıkan bir derginin adı değildir sadece. O, Türkiye'mizin hatta Türk Dünyası'nın gören gözü, uzanan eli, düşünen beyni, hisseden yüreği, gülen yüzü, ağlayan gözü olmuştur" dedi. Yenises'in 20. yaş günü münasebeti ile şiirin şehri Elazığ'ın kültür ve gönül evi Manasta bir kutlama programı düzenlendi Programın açış konuşmasını yapan Elazığlı Şair Yazar Hadi Önal, Yenises, temelini Türk-İslam kültüründen alan gönül coğrafyamızın çınarı olmuştur. İnsanı ve İslam'ı referans alan; sevgi odaklı öyle bir çınardır ki Yenises; onun yapraklarından dostluk, barış, kardeşlik türküleri hiç eksik olmaz. Türk dilinin billurlaşmış halini bünyesine alan yağmur suları ile bezeli, yeni çınarlara tohum olacak kozalaklarını toprağa saçarken umutludur, mutludur" dedi.

Başkan Bölük'e Şükran Duygusu

Araştırmaa-Yazar Günerkan Aydoğmuş böylesi bir derginin yaşatılması için maddi manevi bütün imkânlarını seferber eden başta Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve YENİSES Dergisi'nin İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük Bey olmak üzere bütün çalışanlarına Türk kültürü adına minnet ve şükran duyduklarını belirtti. Daha sonra programda söz alan Araştırmacı Yazar R. Mithat Yılmaz, dergilerin önemini ve dergi çıkarmanın zorluklarını dile getirdi. Yenises dergisinin, Anadolu dergiciliğinde önemli bir yer tutuğunu söyledi. Şair Faik Güngör Yenises için yazmış olduğu güzel bir şiirle programa renk kattı.

Paşa Demirbağ'ın Türküleriyle Kutlandı

Yenises Dergisini temsilen söz alan Derginin Gezgin Muhabiri Cumali Temiz, öncelikle yapılmakta olan bir toplantı vesilesi ile aramızda bulunmadığını söylediği Derginin İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük Beyin duygularını dile getiren mesajını okudu. Ardından da 20. Yaşını dolduran Yenises hakkında bilgi verdi. Manas Gönül ve Kültür Evi'nin süvarisi M. Şener Bulut'un ev sahipliğinde gerçekleşen program, Harun Taş demir'in udu eşliğinde duayen ses sanatçısı Paşa Demirbağ'ın seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle sona erdi.