Cemiyet


TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin'den ÖGC Başkanı Hasan Bölük’e Türk Dünyasına Hizmet Ödülü

TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin'den

ÖGC Başkanı Hasan Bölük’e Türk Dünyasına Hizmet Ödülü

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) Başkanı Yahya Akengin, YENİSES Dergisine layık gördükleri “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”nü Yenises Dergisi İmtiyaz Sahibi ve Önder Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Başkanı Hasan Bölük’e takdim etti. Her yıl geleneksel olarak verilen ödüller, bu yıl 6 ülkeden 10 kişi, kurum ve kuruluşa Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’de verildi. YENİSES Dergisi de, Anadolu’daki Türk kültür faaliyetlerini Türk Dünyasına yansıtması dolayısıyla ödüle layık görüldü. YENİSES Dergisi’nin İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük, son andaki mazeretinden dolayı törene katılamadığı için, ödülünü kendisine vermek üzere TÜRKSAV Yönetim Kurulu Üyesi Yavuz Gürler almış ve Türkiye’ye getirmişti. TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin de, Ankara’da Vakıf Binasında kendilerini ziyaret eden YENİSES Dergisinin Sahibi Hasan Bölük’e “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”nü verdi ve kendisini tebrik etti. YENİSES Dergisi ve Haberde ÖNDER Gazetesi’nin Sahibi ve Önder Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Başkanı Hasan Bölük de, “Dergimizi Türk Dünyası Hizmet Ödülüne layık gördüğünüz için ben de sizlere çok teşekkür ederim. Bu moralle daha çok çalışacağız ve hep beraber olacağız” dedi.

Milli Mücadele Yıllarını Hatırlatıyor

Ödül takdim töreninde bir konuşma yapan TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, “YENİSES Dergisi ve Haberde ÖNDER Gazetesi deyince, Milli Mücadele yıllarında işgal edilmiş İstanbul’daki Babıali basınının ürkeklik ve korkaklığını hatırlıyorum. Anadolu’daki harekâtı destekleyen gazetelerimiz de vardı, ama çok güçlü durumları yoktu. Milli Mücadele yıllarındaki merkez basının bir kısmı işgal kuvvetlerine yaranma politikası bile gütmüştür. İşte o dönemde Milli Mücadelenin temel itici güçlerinden bir Anadolu basını vardı. Milli Mücadelenin başarıya ulaşmasında illerde ve ilçelerde milli duygunun şelale gibi aktığı Anadolu basınının çok büyük rolü vardı. Aynı zamanda itibarlıydılar. İşte ben YENİSES Dergisi ile Haberde ÖNDER Gazetesi’ni de buna benzetiyorum. Bugün Anadolu basını genelde pek güçlü değil. Pek etkili değil, fakat YENİSES Dergisi ve ÖNDER Gazetesi burada bir istisnayı oluşturuyor. Bu istisnai durumu korumanın, sürdürmenin temeli, şüphesiz ki; inanmış olmaktan geçer. Eğer inanmış olunmasa bu zor şartlarda, böyle kartelleşmiş medyalar döneminde Anadolu’nun bir ilinde bütün Türkiye’ye ve Türk Dünyasına ses veren ve etki uyandıran bir yayın organının yaşaması mümkün olmaz” diye konuştu.

Yenises’i Gördükçe Keyifleniyorum

Anadolu’da hangi şehirde bir kültür hareketi, bir milli program var ise onu sayfalarına taşıyan ve oradan da Türkiye geneline ve Türk Dünyasına ulaştıran YENİSES Dergisi’ni gittiği yerlerde masalar üzerinde gördükçe bundan keyif aldığını belirten Başkan Akengin, “Şüphesiz bu bir karınca gibi çalışmanın sonucudur. Kitapçılar ve gazete bayilerinin vitrinlerini süsleyen dergi ve gazetelerin ne olduğunu biliyoruz. Ama o vitrinlerde Yenises Dergisi ve Haberde Önder Gazetesi gibi yayın organlarına yer ayırmazlar. Bu ancak özel bir gayretle inananın inanana ulaştırdığı bir mesaj şeklinde olabilmektedir. Yani bu dergi özel bir gayretle dağıtılmazsa genel dağıtımda söz hakkı vermezler. Türk Dünyasına hizmet etmek için yola çıkmış bir vakıf olarak ödül konusu yönetim kurulumuzda müzakere edilirken Yenises Dergisi gündeme geldiğinde gördük ki; Türk Dünyasıyla ilgili önemli pek çok haber Yenises Dergisi’nin sayfalarında yer alıyor. Özellikle sanat ve kültür çevrelerine ulaşıyor. Bizim Yenises’e ödül verme gerekçemiz bu idi. Özellikle Anadolu’da yeniden milli duyguların yeşermesine, uykudakilerin uyanmasına vesile olur diye düşündük” dedi.

Siyaset Üstü Tavır Sergileniyor

Dergide siyasete girmemekle doğru bir tavır sergilendiğine dikkat çeken Başkan Akengin, “En doğrusunu yapıyorsunuz, çünkü siyaset başka bir siyaseti getirir. O zaman da geniş kitlelere hizmet vermeniz engellenir. Doğru bir tavır sergiliyorsunuz. Objektif olmak doğru bir şeydir. O da ayrıca takdir edilecek bir husustur. Bu ödül Azerbaycan’a gitti geldi. Bu ödül bir bakımdan da Azerbaycan’dan Yenises’e gelen bir mesaj şeklidir. Bu da bilinmelidir. Çünkü biz orada gerekçeyi davetliler huzurunda açıklayıp, ödülün emaneten alınmasını sağladık. Şimdi de ödülü asıl sahiplerine Yenises Dergisi’nin Sahibi Sayın Hasan Bölük Beye takdim ediyoruz. Ödülün bir yüzünde Bilge Kağan’ın sözü “Üstte gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir” yazılı. Diğer yüzünde İsmail Gaspıralı’nın “Dilde, Fikirde, İş’te Birlik” yazılı. Bir başka yüzünde “Sayın YENİSES Dergisi / Türkiye” diğer yüzünde ise “2010 TÜRKSAV Türk Dünyasına Hizmet Ödülü” vardır. Bu hizmet ödülünü ortak duygu ve ideallerimizi paylaştığımızı düşünerek Hasan Beye sunuyor, başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.