Cemiyet


BAŞKAN BÖLÜK'E PLAKET VE KUTLAMA

 

YENİSES Milli Kültürümüze Hizmet Yolunda 21 Yaşında

İçerisinde yaşadığımız 21. yüzyılda, Türk milletinin, Türk dünyasının ve İslâm âleminin geleceği açısından Türk Ocaklı aydınların fikrî, kültürel ve ilmî yeni bir hamleyi hayata geçirmek gibi tarihî bir görevlerinin olduğuna inandığını belirten Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türkiye’de ve Türk dünyasında bu manada ciddi bir birikimin mevcut olduğunu, YENİSES Dergisi’nin de bunda payının bulunduğunu belirterek tebrik etti. Genel Başkan Prof. Dr. Öz gönderdiği kutlama mesajında,“Memleketimizin güzide bir şehri olan Osmaniye’de çıkarmakta olduğunuz ve milli kültürümüze hizmet yolunda 21. yaşına giren YENİSES Dergisi’ni bu olağanüstü başarısından dolayı kutlar, başta İmtiyaz Sahibi ve Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan Bölük Bey olmak üzere emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarınızı can-ü gönülden tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim” dedi.

Ortak Kültür ve Ortak Gelecek Tasavvuru

Son yıllarda Türkiye’de, Türklük kavramını tarihî kuşatıcı ve kucaklayıcı manasından uzaklaştırarak etnik kimliğe indirgeme gayretlerine karşı Türklüğün bir medeniyet kimliği olduğunu ısrarla savunmanın çok hayatî bir gereklilik olduğuna inandıklarını vurgulayan Genel Başkan Öz, “Türk bir etnisitenin değil, binlerce yıllık tarihe sahip bir milletin, dünya tarihinin en kadim birkaç milletinden birinin adıdır. Adsız millet icadı girişimlerine asla geçit vermeyecek, bütün zeminlerde gerçekleri ve doğruları savunmayı sürdüreceğiz. Bir kültür (hars) ve bilim mektebi olarak, Türk milletinin birliğinin, Türk devletinin bekasının teminatı olmaya devam edeceğiz. Türkiye’de uniter yapıya karşı, etnik-mezhebi ölçütlerle federal/konfederal devlet yapılanmalarını savunmak bu ülkenin tarihî tecrübesine uymamaktadır. Bu noktada YENİSES Dergisi’nin de milletimizi oluşturan unsurların ayrılıklarını vurgulayan bir yaklaşım yerine ortak geçmiş, ortak kültür ve ortak gelecek çerçevesinde yeni bir tasavvuru inşa etme yolunda hizmet verdiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Güvenliğimiz Açısından da Türkmenleri Desteklemeliyiz

Türk devletleri ve toplulukları arasındaki işbirliğinin derinleştirilmesine dönük çabaları desteklemeye devam edeceklerini söyleyen Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz şunları söyledi: “Kırım’dan Doğu Türkistan’a, Irak ve Suriye Türkmenlerinden Gazze’ye kadar ezilen ve hakları gasp edilen kardeşlerimizin davalarını sürekli gündemde tutacağız. Millî ve milliyetçi bir yaklaşımın sadece içe dönük değil aynı zamanda, aynı dili konuştuğumuz aynı kültürü paylaştığımız topluluk ve ülkelere de yönelik olması tabiîdir. Türk dünyasının birliğinin İslam âlemi ve insanlık için de hayırlı sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Ortadoğu’daki iç savaş ortamlarında sahipsiz ve korumasız bir durumda bırakılan Türkmen kardeşlerimizin davasını ısrarla takip etmeyi, maddi ve manevi desteklemeyi sürdüreceğiz. Bu coğrafyadaki bütün unsurların Batı dünyasında hamileri var. Türkmenler ise yalnızca Türk devletinin desteğine bel bağlamak durumunda. Türk devletinin, sadece duygusal sebeplerle değil, kendi güvenliği ve realpolitik gerçekler ışığında da bugün bu coğrafyada geçer akçe olan askeri güce bölgeye dayalı korunaklı bölgelere ihtiyacı olan Türkmenlere bu desteğin sağlanması elzemdir.

Piyon Değil, Aktör Olmanın Yollarını Bulmalıyız

İslâm âlemine karşı yürütülen Haçlı seferlerinin manasının farkındayız. Bugün medeniyetler çatışması perdesi altında İslam dünyası içinde, etnisite ve mezhep farklılıkları üzerinden bir medeniyet içi çatışma projesini yürütenlere karşı uyanık olmaya ve Müslümanları bu oyunlara karşı birlik olmaya çağırmaya devam edeceğiz. Kendi iç meselelerimizi, sorumluluğumuzu, eksiklerimizi göz ardı etmemeliyiz. Bu konuda yapılması gerekenleri layıkıyla yapmalıyız. Her daim kendi nefsimizle olduğu gibi milletçe de hesaplaşmalı, özeleştiri yapmalıyız. Ancak dış faktörleri ve büyük oyunları komplo teorisi olarak küçümseyip bizi yanlış yönlendirenlere de asla itibar etmemeliyiz. Dünyayı iyi okumalı, küresel güç mücadelesinde piyon değil, aktör olmanın yollarını arayıp bulmalıyız.

Öz Değerlerimizi Koruyarak Geleceğe Taşımalıyız

Milletleri yükselten, medeniyetleri ihya edip güçlendiren seçkin bilim, sanat ve siyaset adamlarıdır. Milletin geleceğinin teminatı ise, millî şuur sahibi, iyi yetişmiş, ülkücü bir gençliktir. Türklüğün geleceği için gençlerimizin, geleceğin bilim, sanat ve devlet adamları olmalarına ve en iyi şekilde geleceğe hazırlanmalarına yönelik çabalar önceliğimiz olmaya devam etmelidir. Nihayet, bütün bunları gerçekleştirmek amacıyla, Türk milletinin kimliğini ve tarihini inkâr eden kozmopolit zihniyete karşı millî ve tarihî değerlerimizin özünü koruyarak geleceğe taşımalıyız. Genel Merkez yönetimi, kurulları ve 80 şubesiyle, Türk Ocakları olarak inanç ve azimle büyük Türk milletinin muhteşem mazisiyle mütenasip bir istikbale yürümesi için çalışacağız. Allah yar ve yardımcımız olsun. Türklük Ocağı her daim tütsün. Milli ve manevi hassasiyeti olan YENİSES Dergimiz de yayın alanında büyüsün.”

Öz’den Bölük’e Teşekkür Plaketi

Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu, Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Şahingöz, Genel Muhasibi Aziz Kâmil Yılmaz, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan Abdullah Karakaş ile birlikte Dergimizin İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük Beye takdim edilmek üzere Muhabirimiz Hasan Yüksel’e Teşekkür Plaketi verdi. Türk Ocakları Genel Merkezi’nde, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz tarafından verilen Teşekkür Plaketinde şu cümlelere yer verildi:“Sayın Hasan BÖLÜK Bey; YENİSES Dergisi İmtiyaz Sahibi. Büyük bir fedakârlık ve azim örneği olarak, Türk Milletine hizmet yolunda yayınlamakta olduğunuz YENİSES DERGİSİ’nin 21. yaşını kutlar; Sizi ve çalışma arkadaşlarınızı en içten duygularımla tebrik ederim.”