Cemiyet


ÖGC BAŞKANI HASAN BÖLÜK’E ÇİFTE ÖDÜL

 

ÖGC Başkanı Hasan Bölük’e Çifte Ödül

Mersin Erdemli Belediyesi tarafından Kızkalesi’nin tanıtımıyla ilgili olarak Osmaniye, Hatay, Adana ve Mersin illerindeki gazetecilerin katılımıyla düzenlenen Kızkalesi Yerel Medya Ödülleri çerçevesinde, Osmaniye ÖNDER Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan Bölük Beye iki ödül verildi. YENİSES Dergisi’nin kapak fotoğraflarını çeken ve kompozisyonunu oluşturan İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük Bey, “Yılın En İyi Yerel Dergi Kapak Tasarımı” ödülüne layık görüldü. Ayrıca “Kızkalesi 2015 Yerel Medya Ödülleri Yarışmasına” yapmış olduğu katkılardan dolayı Osmaniye ÖNDER Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak da kendilerine Teşekkür Plaketi verildi.

Onlar yaşadığımız hayatın akışı içerisinde her şeyi izlerler. Gördüklerini anlatırlar, yansıtırlar ve olaylara şahitlik ederler. Onlar gazetecilerdir; yazarlar, çizerler, fotoğraf çekerler, çekim yaparlar. Yağmur demez çamur demez, sıcak demez soğuk demez, hafta sonu demez tatil demez, bayram demez seyran demez, gece gündüz her yerde ve her demde görev başındadırlar. Doktor tıbbı, avukat hukuku, eczacı ilaçları, kimyacı laboratuarı, mühendis teknolojiyi, siyasetçi sosyal psikolojiyi, kısaca her meslek erbabı kendi branşını bilmek durumundadır. Ancak onlara gelince; siyasi, iktisadi, içtimai, felsefi, dini, hukuki, edebi, askeri disiplinlerden ve hayatın her alanından yeterli bilgilere sahip olmak konumundadırlar. Sosyal, kültürel, eğitim, turizm, sanat, edebiyat, sportif etkinlikleri yorumlayabilecek düzeyde malumat sahibi olmak zorundadırlar. Her olayı kendi kavramlarıyla anlatmak için kelime hazinesini sürekli zenginleştirmek mecburiyetindedirler.

Çünkü Onlar Gazetecidirler

Gazeteci; Gazete yayınlayan kimsedir. Gazeteci; çalışan ve işi haber toplamak, yazı yazmak ve çeşitli şekillerde gazetenin hazırlanmasına katkıda bulunan kimsedir. Gazeteci; haber ve bilgi kaynağına en çabuk ulaşan ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri yazılı, görsel ve işitsel olarak gazete, dergi, radyo, televizyon ve internet sitesi gibi kitle iletişim araçlarıyla okurlarına, dinleyenlerine ve izleyenlerine sunan, yorumlayan insandır. Gazeteci; haberleştireceği olayın ilk tanığıdır. O nedenle onun olaya bakışı, inceleme, anlama ve kavrama pratikleri ne denli gelişmişse olayı habere dönüştürmedeki başarısı da o denli yüksek olacaktır. Gazeteci; çalışma şartları ne olursa olsun, mesleki ilke ve disiplinlerinden ödün vermeyen kişidir. Gazeteci; halkın doğru bilgilenme hakkının da güvencesidir. Halk, yaşanan olaylardan gazetecinin hazırlayacağı haberlerle bilgilenir. Kâh neşelenir kâh hüzünlenir. Haber ne denli açık ve doğru olursa halk da o ölçüde sağlıklı bilgiye ulaşabilir.

Onun gazeteciliğini belirleyecek olan; doğruluk, yansızlık ve toplum değerlerine saygıdır. Kişisel çıkar odaklı düşünmeyen, emeğe, düşünceye ve insana saygılı, insanın evrensel değerlerini ilke edinmiş, araştıran, inceleyen, soran, sorgulayan gazeteci başarılı olur. Doğru ve yansız gazetecilik, ancak bu ilke ve etik değerlere bağlı kalınarak yapılabilir. Gazetecilik zor meslektir. Gazeteci zamanla yarışan bir insandır. Tüm olumsuzluklara karşın en doğru haberi en kısa zamanda okuyucusuna/izleyicisine yetiştirmeyi amaçlar. Hangi şartlarda olursa olsun, haberciliği bir yaşam biçimi olarak kabul eden gazetecilerin tek amacı; doğru haberin izini sürmek olmalıdır. Gazeteci demek; haber peşinde koşarken üşüyen, ama yine de arkadaşı olan fotoğraf makinesine, mutluluktan, sıcaklıktan görüntüler veren insan demektir. Gazeteci demek; kamerasına kaset koymadığı zaman dünyası başına yıkılan adam demektir. Gazeteci demek; kanına bir yerlerden virüs bulaşmış hasta demektir. Velhasıl gazeteci demek; kaplumbağa misali evini sırtında taşıyan seyyare demektir.

Gazeteciye Akıl Vermeyin, Haber Verin

Gazetecilerin kendilerinin konu oldukları olaylar da vardır. Bakarsının gazeteci hakarete maruz kalır, dayak yer, darp edilir, hapsedilir, hayatını yitirir. Bu vesileyle kötü davranışlara maruz kalan tüm meslektaşlarımıza sabırlar diliyoruz. Gazeteci her görüşe saygı duyar ve eşit mesafede durur. Hiçbir siyasi partinin sempatizanı ve taraftarı gibi hareket etmez. Nerde bir gazeteci görürseniz onlara iyi davranın, onları kendi hallerine bırakın. Onlara akıl vermeyin, haber verin!.. Çünkü onların ana sermayesi budur. Ömür sermayelerini bu uğurda harcarlar ve kazançlarını buradan sağlarlar. Halden anlayan Erdemli Belediyesi, Türkiye belediyeleri arasında bir ilki gerçekleştirerek; Kız Kalesi Yerel Medya Ödülü Projesi kapsamında onlara hem haber verir hem de ödül verir.

Kızkalesi Medya Ödüllerini Gelenekselleştireceğiz

Mersin’in Erdemli İlçesi Kızkalesi’nin tanıtılmasıyla ilgili Osmaniye, Hatay, Adana ve Mersin illerinde aktif olan gazetecilere yönelik Kızkalesi Yerel Medya Ödülleri etkinliği Kilikya Otel’de gerçekleştirildi. Gala yemeği ve ödül töreni programının sunumunu yapan Erdemli Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Adem Arslan, “Denizin ortasında muhteşem tarih kokusuyla bizleri selamlayan Kız Kalesi, siz değerli dostlarımızı ağırlamaktan mutluluk ve onur duyar. Eğer nezaket buyurup destek verirlerseniz; bu yarışmayı geleneksel hale getirip her yıl geliştirerek sürdürmek istiyoruz. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. İyi ki geldiniz, ne iyi ettiniz” dedi.

Ayrım Yapmadan Hizmet Veriyoruz

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, tanıştığı katılımcı gazetecilere hitaben yaptığı konuşmada, “Bölgemiz illeri ve ilçelerinde yayın yapan radyo, televizyon, dergi, gazete ve internet haber sitelerinden oluşan yerel basını bir araya getirmenin onurunu yaşıyoruz. Belediyeciliği sadece yol, su, kaldırım, asfalt hizmetleri olarak görmüyoruz. Şehrimizin tanıtımını yapmaya, birliğini ve bütünlüğünü sağlamaya çalışan bir anlayış içerisindeyiz. İnsanların siyasal düşüncelerine, etnik kökenlerine bakmadan, Allah’ın değerli varlıkları olarak görüyor, ayrım yapmadan hizmet veriyoruz. Türkiye’nin en güzel ve huzurlu ilçelerinden birinde yaşadığımız için gerçekten çok şanslıyız. Gönül rahatlığıyla ilçemizde konaklayabilir, yatırım yapabilir ve güvenli şekilde yaşayabilirsiniz. Kapımız değerli misafirlerimize ve dostlarımıza sonuna kadar açıktır. Etkinliğimize katılarak bizleri onurlandırdığınız için teşekkür ediyor, hepinizi muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Hainlere İnat Kardeşliğimizi Pekiştirmeliyiz

Ödül töreninde de bir konuşma yapan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Tüm misafirlerimizi Erdemli’de ağırlamanın, soframızı paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Fakat ne acıdır ki; bugün ülkemiz için kara bir gün. Ankara’da yüzlerce vatandaşımız hainler tarafından katledildi. Terörün her türlüsünü, nereden gelirse gelsin, kim adına yapılıyorsa yapılsın, şiddetle ve nefretle kınıyorum. Bütün hainlere inat kardeşliğimizi sımsıkı korumaya, atalarımızdan aldığımız bu kutsal vatanı hür ve bağımsız olarak korumaya devam edeceğiz. Şehitlerimizin kanıyla yoğrulan bu ülkenin kolay kurulmadığını dünya ülkeleri bilirler. Yüce Türk Milleti her zaman sıkıntıda olan ülkelerin yanında olmuş ve kucak açmıştır. Her türlü sıkıntıyı en kısa zamanda çözecek kahraman insanlara ve güçlü orduya sahiptir” diye konuştu.

Etkinliğe Destek Verenlere Plaket

Bu yıl, ilçenin ve Kızkalesi’nin tanıtılması amacıyla, Erdemli Belediyesi tarafından ilk olarak düzenlenen Kızkalesi Yerel Medya Ödülleri etkinliğine destek veren MKÜ, Çukurova Üniversitesi, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyelerine; Hatay, Adana, Osmaniye ve Mersin Gazeteciler Cemiyeti Başkanlarına plaket verildi. Osmaniye ÖNDER Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve YENİSES Dergisi Sahibi Hasan Bölük Beye de takdim edilmek üzere, Muhabirimiz Cumali Temiz’e, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ve MHP Erdemli İlçe Başkanı Bekir Özsu tarafından Teşekkür Plaketi verildi.

Kızkalesi Yerel Medya Ödülleri ve Sahipleri

Yılın En İyi Yerel Erkek Radyo Sunucusu ödülü, Radyo Ülkü’den Serkan Tultak ve Radyo Metropol’den Raşit Doğan arasında paylaşıldı. Yılın En İyi Yerel Radyo Programı, Osmaniye Radyo 80’den Mustafa Düzenli’nin oldu. Yılın En İyi Dergi Araştırma-İnceleme Köşesi/Sayfası ve Söyleşisi ödülü, Hatay Güney Rüzgârı Dergisi’nden Mehmet Ali Solak’a gitti. Yılın En İyi Kadın Radyo Sunucusu, Radyo Ülkü’den Zerrin Uyan oldu. Yılın En İyi Yerel Gazete Haberi ödülü, İskenderun Ses Gazetesi’nden Akın Bodura verildi. Yılın En İyi Yerel Dergi Kapak Tasarımı ödülüne, Osmaniye’den YENİSES Dergisi İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük layık görüldü. Yılın En İyi Televizyon Haber Kurgusu ödülü, Kanal 33 Tv’den Hüseyin Bilici’ye gitti. Yılın En İyi Yerel Gazete Tasarımı/Mizanpaj ödülü, Hatay Kent Gazetesi’nden Muhammet Ali Çayırcık’ın oldu. Yılın En İyi Yerel Gazete Haber Fotoğrafı ödülü Osmaniye Elde Demokrasi Gazetesi’nden Murat Boz’a verildi. Yılın En İyi Yerel Televizyon Haber Muhabiri ödülü Kanal 33 Tv’den Ahmet Özdemir tarafından alındı. Yılın En İyi Yerel Gazete Söyleşisi ödülünün sahibi Mersin Haberci Gazetesi’nden Seyrani Soluğan oldu. Yılın En İyi Yerel Gazete Spor Sayfası ödülünü Günaydın Adana Gazetesi’nden Hüseyin Sungur aldı. Yılın En İyi Yerel Gazete Muhabiri Hatay Söz Gazetesinden İzziddin Nazlı oldu. Yılın En İyi Yerel Televizyon Erkek Haber Sunucusu Kanal 33 Tv’den Recep Erdoğan oldu. Yılın En İyi Yerel Gazete Muhabiri ödülünü Mersin Çukurova Gazetesi’nden Esat Durak aldı. Yılın En İyi Yerel Televizyon Kültür-Sanat Programı ödülü, Kanal 33 Tv- Ebru İle Yaşama Dair Programı ile Ebru Malçok’a gitti. Yılın En İyi Yerel İnternet Haber Sitesi ödülü Mersin.istikbal.net İnternet Haber Sitesi’nden Rüştü Aydın’a layık görüldü. Yılın En İyi Yerel İnternet Haber Sitesi Tasarımı ödülü Osmaniye yorum.com İnternet Haber Sitesi’nden İsrafil Avcı’nın oldu. Araştırmacı Gazeteci Deniz Tuncay Akkapılı, Gazeteci Yazar merhum İsmail Vedat Çelikbaş ve Gazeteci Tankut Tufan Onur Ödülü’nün sahibi oldular.

Çalıştayda Gazetecilerin Sorunları Değerlendirildi

Kızkalesi Yerel Medya Ödülleri etkinliği çerçevesinde düzenlenen Yerel Basının Sorunları Çalıştayı Seçici Kurulu’nda da görev alan akademisyenler tarafından sorunlara bilimsel çözüm üretilmeye çalışıldı. Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi RTV-Sinema Bölümü’nden Uzman Recep Ünal, Yrd. Doç Dr. Ahmet Taylan, Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Murat Ertan Doğan ve Yrd. Doç. Dr. Onur Dursun, Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Cereci, kendilerine yöneltilen soruları cevaplandırdılar. Erdemli Belediyesi Basın Yayın Müdürü Adem Arslan ise, yerel basınla ilgili yasal düzenlemelerde eksikliklerin olduğunu ifade etti.

Çalıştay Sonuç Raporu İlgililere Gönderilecek

Bengütürk Televizyonu Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci ve Televizyoncu Murat İde, Türkiye’de medya problemi olduğunu belirterek, “Bu meslek insana zirveyi de dibi de yaşatır” dedi. Çalıştayda söz alanlar, böyle bir çalışmaya imza attığı için Erdemli Belediyesine teşekkür ettiler. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da, çalıştay sonucunda ortaya çıkacak olan sonuç raporunu derleyip, Türkiye’deki tüm gazeteciler cemiyetlerine, üniversitelerin iletişim fakültelerine, basın ilan kurumlarına ve basınla ilgili kurum ve kuruluşlara göndereceklerini belirtti. Önemli bir görev üstlenen gazetecilerin mesleki sorunlarının kendilerini de yakından ilgilendirdiğini kaydeden Başkan Tollu, bu bağlamda ellerinden geleni yapmaya ve katkı sunmaya çalıştıklarını sözlerine ekledi.