Cemiyet


Aydınlarımız Halkımızla Bütünleşmeli

Aydınlarımız Halkımızla Bütünleşmeli

 

Önder Gazeteciler Cemiyeti tarafından, Osmaniye Valiliğinin katkılarıyla, Ahmet Şekip Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Siyasi ve Kültürel Bağımsızlık” konulu konferansta konuşan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Tural, emperyalist devletlerin bir ülkeyi sömürebilmeleri için o ülkede psikolojik ve sosyolojik olumsuzluklar oluşturduklarını hatırlatarak, bunlara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Türk Milleti Tek Yürek Tek Yumruk Olmalıdır

Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan Bölük, “Cemiyetimiz, tarihin Türk Milleti’ne yüklediği bu misyonun gerçekleşmesine zemin hazırlama noktasında, kültür hayatımıza katkı sağlamaya devam edecektir. Bu cennet vatan bizim... Bu vatanı, cennet yapacak olan da bizleriz... Ayrılıkla değil, ancak birlik ve beraberlikle bunu başarabiliriz... Önder Gazeteciler Cemiyeti, milletçe “Tek Yürek, Tek Yumruk” olmanın bilincini, duygusunu, heyecanını ve sevincini Osmaniye’den tüm dünyaya dalga dalga yayacak ve bunun her zaman öncüsü olacaktır... Konferansımıza teşrif ederek Cemiyetimizi onurlandıran siz saygıdeğer konuklarımıza, gönderdikleri çelenk ve çiçeklerle salonumuzu renklendiren dostlarımıza teşekkür ediyoruz.” dedi.

Aydınlar Halktan Uzaklaştırıldı

Sömürgeci devletlerin diğer ülkeler üzerine uyguladığı idari, askeri, siyasi, dini, hukuki, ticari, mali ve iktisadi yöntemleri sıralayan Prof. Dr. Sadık Tural, “Bütün bu olumsuzların başında ülke aydınlarının halkıyla bütünleşemez bir bencilliğin içine düşmesi, aydınların halkı küçümsemesi ve kendi aralarında kavga etmesi gelmektedir. Büyük sıkıntılar içinde geçen 20. yüzyılda emperyalist devletler ve milletler hem sıcak savaşı hem de soğuk savaşı keyiflerince kullandılar. Emperyalist devletler gücünün yettiği ülkeleri istediği şekilde biçimlendirdi, düzenini altüst etti, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını veya o ülkedeki beyin gücünü ele geçirerek başka ülkeleri istediği gibi yönlendirdiler, istediği gibi sömürdüler” dedi.

Türk Milleti Şeref ve Haysiyetiyle Yaşamalı

Tural konuşmasını şöyle sürdürdü: “Atatürk’ün ifadesiyle; ‘esas olan; Türk Milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu esas ancak tam bağımsızlığa sahip olmakla temin olunabilir.

Ne kadar zengin ve refaha kavuşturulmuş olursa olsun bağımsızlıktan mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık olamaz. Yabancı bir devletin himaye ve desteğini kabul etmek, insanlık özelliklerinden mahrumiyeti, beceriksizlik ve miskinliği itiraftan başka bir şey değildir. Gerçekten bu aşağı dereceye düşmemiş olanların isteyerek başlarına bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez. Halbuki Türk'ün haysiyet, izzetinefis ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir. Bundan ötürü, ya bağımsızlık, ya ölüm!...” dedi.

Küçük Öğrencilerden Tural’a Çiçek

Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu öğrencilerinin konuşmacı Prof. Dr. Sadık Tural’a çiçek takdim etikleri konferansa Devlet eski Bakanı Ahmet Şanal’ın yanı sıra Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur, İl Defterdarı Ali Tosun, İl Dernekler Müdürü Adnan Gizlice, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Turunç, İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Cingöz, Asayiş Şube Müdürü Metin Alper, Bahçe eski Belediye Başkanı Dr. Ahmet Öztürk, Toprakkale eski Belediye Başkanı Mehmet Korkmaz, DYP Osmaniye eski İl Başkanı Ömer Kıdık, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Veli Aba, Türk Eğitim-Sen Osmaniye Şube Başkanı Ahmet Rasim Asker, Yörükler Dernek Başkanı Yakup Korkmaz, DSP İl Başkanı Fevzi Çınkır, BBP Osmaniye İl Başkanı Ahmet Kara, Mareşal İlköğretim Okulu Müdürü Erol İnce ile öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Basın Toplumu Aydınlatmalı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Atatürk, Çanakkale Savaşı ve Kültür konularında gösterilen ve büyük ilgi gören sinevizyon sunumunun ardından ÖGC Başkan Yardımcısı Mehmet Aksoy, konferansın açılış konuşmasını yaparak katılımcılara teşekkür etti. Haberde ÖNDER Gazetesi ve YENİSES Dergisi Sahibi Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan Bölük, yaptığı açıklamada Osmaniye Önder Gazeteciler Cemiyeti’nin sosyal ve kültürel etkinliklerine devam edeceğini vurgulayarak şunları söyledi: “Basın, bir milleti aydınlatma ve uyarmada, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermede, özet olarak bir milletin mutluluk hedefi olan müşterek istikamette yürümesini teminde başlı başına bir kuvvet, bir okul, bir rehberdir. Türk basını, milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan Türkiye Cumhuriyeti’nin etrafında çelikten bir kale meydana getirecektir. Bir fikir kalesi, zihniyet kalesi. Toplumun hafızası konumunda bulunan hür basın doğruları yazmaya, bu milletin temel dinamikleri içerisinde görevini yapmaya, devletin ve milletin yanında yer almaya, toplumun özgürlüğü ve demokrasi kültürünün oluşumunda halka ÖNDER’lik eder. İşte bu amaçla, ÖNDER Gazeteciler Cemiyeti böyle bir konferans düzenlemiştir.

Amacımız; bir taraftan hayatın akışı içerisinde oluşan gündemi kavrayıcı, yorumlayıcı açıklamalar yapmak, diğer taraftan da düşüncelerini kamuoyuyla paylaşmak isteyenlere ortam hazırlamaktır. Ayrıca, ilerde olabilecek, milletimizi yakından ilgilendiren tehlikeleri ve güzel gelişmeleri de önceden haber vererek, toplumumuzu uyarmayı ve aydınlatmayı kendimize milli bir görev olarak kabul ediyoruz.

Milli Kültürümüze Sahip Çıkmalıyız

Unutulmamalıdır ki; küreselleşme adı altında kendi öz değerlerimizden uzaklaştırılmak, kimliksiz ve şahsiyetsiz bir hale getirilmek istenen milletimiz, bugün şirin görünümlü sömürgecilerin yeni senaryolarıyla karşı karşıyadır. Kültür emperyalizminin tesiriyle kızıllaşıp, cenkleşen ve hurdahaş hale getirilen Milli Kültür Tasımızı; milli ve manevi değerlerimizi korumakla birlikte, evrensel değerleri de ihmal etmeden, yeniden bütün insanlığın hayranlık duyacağı hale getirip, insanlığın istifadesine sunmanın zamanı gelmiştir.

 

Artık her şeyi ile “Bizim” olan bu Kültür Tasımızla Türk’ün yayık ayranını ve İslam’ın leziz şerbetini, susuzluktan dudağı çatlamış, bağrı yanık bütün insanlığa ikram edip sunmakta geç kalınmaması gerektiğine inanıyoruz. Milletimizin biran önce muhtaç olduğu “gıda”yı alarak eski “sıhhatine” kavuşup, güçlenmesi ve yeni bir “diriliş hamlesi” ile ayağa kalkarak orijinal bir Türk-İslam Kültür ve Medeniyetini ortaya koyması gerekmektedir.

Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan Bölük, konuşmasını tamamlayan Prof. Dr. Sadık Tural’a üzerinde kendi ismi yazılı olan Osmaniye Karatepe Kilimi takdim etti. Mareşal Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu Müdürü Erol İnce de, ÖGC Başkanı Hasan Bölük’e Eğitim ve Milli Kültüre katkılarından dolayı teşekkür plaketi sundu.

Tural'dan Osmaniye Valiliği ve ÖGC’ye ziyaret

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Tural beraberinde Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan Bölük, Başkan Yardımcısı Mehmet Aksoy ve Sekreter Ali Keskin ile birlikte Osmaniye Valisi Zübeyir Kemelek’I makamında ziyaret ederek bir süre sohbet etti. Samimi ve sıcak bir ortamda geçen ziyaretin ardından konferans salonuna ve oradan da Önder Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Prof. Dr. Sadık Tural ve Devlet Eski Bakanı Ahmet Şanal, burada da samimi ve sıcak bir ortamda sohbet edip günün anısına fotoğraf çektirdiler.