Cemiyet


Basın Devletin ve Milletin Yanında Olmalı

Basın Devletin ve Milletin Yanında Olmalı

 

Osmaniye Önder Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Başkanlığına seçilen Hasan Bölük, 1. Olağan Kongrede yaptığı açılış konuşmasında, teknolojik gelişmeler sonucu ulaştığımız Bilgi Çağı’nda basının öneminin daha da arttığını vurgulayarak, “Güneş, dünyanın hiçbir ülkesinde bizim Anadolu topraklarını aydınlattığı kadar güzel aydınlatmıyor. Bunun için basın olarak sorumluluklarımız büyük. Biz, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore'de, Kıbrıs’ta ve Güneydoğu’da verdiğimiz şehitlerin ve gazilerin madalyalarını üst üste koysak, dünyanın en büyük abidesini yaparız ve hiçbir komplekse kapılmadan da üzerine “Ne Mutlu Türküm” diye yazarız” dedi.

Güvenlik ve Özgürlük Dengesi Korunmalı

Osmaniye Belediye Başkanı Davut Çuhadar adına kongreye katılan ve hayırlı olması temennisinde bulunan Başkan Vekili Abdurrahman Kalleci’nin ardından kürsüye gelen İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, İstanbul’da basından sorumlu müdür yardımcılığı yaptığını belirterek, basının ne kadar zor bir meslek olduğunu bildiğini dile getirdi.

Milletin güvenliği için her an şehit olmaya hazır olan emniyet mensuplarını eleştirenlerin ellerini vicdanlarına koymalarını tavsiye eden Müdür Yılmaz, “Emniyet mensuplarımız gönüllü şehit adaylarıdır. Bizim mesleğimiz diğer mesleklerle karıştırılmasın. Fikri yorgunluğun fiziki yorgunluktan daha ağır olduğunu bilen ve yaşayan birisi olarak gazeteciliğin zorluğunu yakinen biliyorum. Fakat her şeyin bir hukuku olduğu gibi, kamu görevlilerinden haber almanın da bir hukuku vardır. Validen sonra güvenlikten birinci derecede sorumlu olan Emniyet Müdürü olarak, ben dahi bir açıklama yapacağım zaman gerekli izni alıyorum. Her şeyin bir yakışığı vardır. Yanında konuştuğum çerçeveli resmin altında yazılan Atatürk’ün şu sözü yapılması gerekeni çok güzel ifade ediyor: “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini ve bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” Benimle görüşmek isteyen basın mensuplarına 24 saat açığım” dedi.

Kongre Görülmeye Değerdi

Gelenklerle ve çiçeklerle donatılan ÖGC Hizmet Binası Salonu’nda gerçekleştirilen Birinci Genel Kurul Toplantısına Osmaniye Vali Yardımcısı İskender Yönden, Belediye Başkan Vekili Abdurrahman Kalleci, İl Emniyet Müdürü Halil Yılmaz, Müdür Yardımcıları Hasan Tuğrul ve Bahadır Topal, Asayiş Şube Müdürü Metin Alper, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Tabur, delegeler, basın mensupları ve davetliler katıldı. Katılımcılar, Osmaniye’de ilk defa böyle ciddi ve seviyeli bir kongreye katılmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, Güloğlu Baklavasının ikram edildiği özel olarak hazırlanmış Türk Bayraklı tatlı kutusunu hatıra olarak saklayacaklarını söylediler. Osmaniye Milletvekilleri Durdu Mehmet Kastal, Necati Uzdil, Sinop Valisi Zeki Şanal ve Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz birer telgraf göndererek Hasan Bölük Beyin Başkanlığını kutladılar.

Hepimiz Ermeni Değil, Türk’üz

Türk kimliğinden zoru olanların “Hepimiz Hrant Dink’iz, Hepimiz Ermeniyiz” dediği son günlerde İstiklal Marşı’nı gür bir sesle okuyarak “Hepimiz Tük’üz” mesajının verildiği kongre, nezih bir ortamda ve samimi bir havada geçti. Osmaniye Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Osman Turunç’un Divan Başkanlığı, Şenol Öztürk ve Yaşar Sarı’nın katiplik yaptıkları kongrede, Mehmet Aksoy sunuculuk yaparken, Aşkın Sönmez de Faaliyet ve Hesap Raporlarını okudu.

ÖGC Kurucu Başkanı Hasan Bölük’ün hazırladığı tek liste ile girilen kongrede 48 üyenin tamamının oyunu alan Yeni Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluştu: Yönetim Kurulu Asıl Üyeler; Hasan Bölük, Mehmet Aksoy, Ali Keskin, Aşkın Sönmez, Ahmet Metin, Bahattin Kurnaz, Mustafa Karagöz’den oluşurken, Yedek Üyeler; Şenol Öztürk, Ercan Doğan, Hüseyin Gül, Cumali Temiz, İrfan Kaycı, Hakan Çelik, Fatih Delibekiroğulları’ndan oluştu. Denetleme Kurulu Asıl Üyeler; Reşit Arslan, Kerem Kiremitçi, Alper Tunga Tuncel’den, Yedek Üyeler ise; Hamdi Gökçen, Özkan Akar ve Yaşar Sarı’dan oluştu.

Gerçek Basın Halka ÖNDER’lik Eder

Günümüzde dünya üzerinde milyarlarca insanın sürekli olarak her gün hatta her saat bir biçimde adına medya denilen yazılı, işitsel ve görsel kitle iletişim araçlarıyla muhatap olduğunu hatırlatan ÖGC Başkanı Hasan Bölük, “Diğer bir deyişle bu insanlar gazete okumakta, radyo dinlemekte, televizyon izlemekte, bilgisayardan internet aracılığıyla bazı haber kaynaklarına ya da haber ajanslarına ulaşmakta veya bir telefon görüşmesiyle bir haber kaynağından bilgi edinmektedir.

Günümüzdeki teknolojik gelişmeler sonucu ulaşmış olduğumuz Bilgi Çağında, basının önemi daha da artmıştır. Bireyin haber alma hakkını sağlayan, doğru, ilkeli ve tarafsız görev anlayışıyla kamuoyunu bilgilendiren basın, toplumu düşünmeye, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendiren en etkili araçlardan biridir. Bu nedenle hür bir basın, toplumun özgürlüğü ve demokrasi kültürünün oluşumunda halka ÖNDER’lik eder. Toplumun hafızası konumunda bulunan basın doğruları yazmaya, bu milletin temel dinamikleri içerisinde görevini yapmaya, devletin ve milletin yanında yer almaya devam etmelidir. Çağdaş demokrasilerin vazgeçilmez unsurlarından olan basın, kitle iletişim araçlarıyla olayları ve gelişmeleri topluma aktarır. Aynı zamanda yorumlamalar, açıklamalar ve eleştiriler de yaparak toplumu yönlendirir ve böylece kamuoyu oluşturarak önemli bir güç odağı durumuna dönüşür. Bu anlamda basın; yasama, yürütme ve yargı güçlerine ilaveten dördüncü kuvvet olarak tanımlanmakta ve önemli bir kamu hizmetini yerine getirmektedir” diye konuştu.

Milli Basına Büyük Sorumluluk

Başkan Bölük konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin içinde bulunduğu buhran ve sıkıntılardan kurtulabilmesi; Türk İslam Âlemi’nin mutluluğu, dünya insanlığının huzuru; Türk kültür ve sanatının, edebiyat ve medeniyetinin, yeniden hayat bulacak şekilde inşa edilmesine bağlıdır. Bu noktada, milli kültür değerlerimize bağlı olarak yayın hayatını sürdüren basınımıza büyük görevler düştüğünün bilincindeyiz. Bu duygu ve düşüncelerle kurulan ve şuan çatısı altında bulunmaktan onur duyduğumuz ÖNDER Gazeteciler Cemiyetimizin 1. Olağan Kongresine hoş geldiniz, şeref verdiniz.

Ne Mutlu Türk’üm Diye Yazarız

Güneş, dünyanın hiçbir ülkesinde bizim Anadolu topraklarını aydınlattığı kadar güzel aydınlatmıyor. Bunun için basın olarak sorumluluklarımız büyük. Biz, Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore'de, Kıbrıs’ta ve Güneydoğu’da verdiğimiz şehitlerin ve gazilerin madalyalarını üst üste koysak, dünyanın en büyük abidesini yaparız ve hiçbir komplekse kapılmadan da üzerine “Ne Mutlu Türküm” diye yazarız. Kongremizin Osmaniye’mize, Ülkemize ve basın camiasına hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyor, hepinize saygılar sunuyorum. Kongremize teşrif ederek Cemiyetimizi onurlandıran siz saygıdeğer konuklarımıza, gönderdikleri çelenk ve çiçeklerle Kongre Salonumuza renk katan ve çektikleri telgraflarla Genel Kurulumuzu kutlayan dostlarımıza teşekkür ediyoruz.”