Cemiyet


Başkan Bölük; "Türk Basınının Efe"si

Başkan Bölük; "Türk Basınının Efe"si

Ulusal Efe Kurultayı Platformu, Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hasan Bölük Beyi “Türk Basınının Efesi” İlan Etti.

Tire Kültür Derneği ve Ulusal Efe Kurultayı Tertip Komitesi, Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı, Yenises Dergisi İmtiyaz Sahibi ve Kurucusu Hasan Bölük Beyi “Türk Basınının Efesi” ilan etti. Tire Kültür Derneği ve Ulusal Efe Kurultayı Platformu Başkanı Seyfullah Ayvalı gerekçesinde, “Türk Kültürünü horlayan, tahkir eden, milli ve manevi değerlerimizi hafife alan, aşağılayan müstemleke ve mütareke basınının hüküm sürdüğü, magazin dergiciliğinin ve boyalı basının itibar gördüğü günümüzde; tüm zorluklara rağmen milli bir duruş sergileyen, yaklaşık 20 yıldır YENİSES Dergisini yayınlayarak Türk milletinin geleceğine kayıtlar düşen Osmaniye Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Haberde ÖNDER Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi Sayın Hasan Bölük Beyi ‘Türk Basınının Efesi’ ilan ediyoruz” dedi.

“Basın Efesi” Unvanının Gerekçesi

Tire Kültür Derneği Yönetim Kurulu, Zeybek Ateşi ve 4. Ulusal Efe Kurultayı Tertip Komitesi Adına yazılı basın açıklaması yapan Başkan Seyfullah Ayvalı, YENİSES Dergisi İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük Beyi “Türk Basınının Efesi” seçişlerinin gerekçesini şöyle açıkladı: “Türk Kültürünü horlayan, tahkir eden, milli ve manevi değerlerimizi hafife alan, aşağılayan müstemleke ve mütareke basınının hüküm sürdüğü, magazin dergiciliğin ve boyalı basının itibar gördüğü günümüzde; milli bir duruş sergileyen, Zeybek oyunundaki vakarı gösteren, Türk-İslam düşmanlarına karşı Efelenen YENİSES Dergisi ve Haberde ÖNDER Gazetesi’nin Kurucusu ve İmtiyaz Sahibi Hasan Bölük Bey, Osmaniye Önder Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak da erdemli ve örnek bir gazetecilik sergilemektedir.

Milli Kültür Adresi

Türk Milletinin moral değerlerini yükselten olumlu ve umut vadeden yayınlarıyla çevresine pozitif enerji saçan, toplumunun bütün kesimini kucaklayan ve sorunlarını kendi kültürümüz ve değer yargımızla çözmenin yolunu gösteren YENİSES Dergisi; Türk aydının ve milletimizin her ferdinin rahatça okuyup anlayabileceği sadelikte, seviyeli, ağırbaşlı, milliyetçi ve muhafazakâr bir çizgiye sahiptir. Yolunu ve yönünü yabancı rüzgârların esintisine göre belirlemeyen, hedefini milli istikamet üzere tayin etmenin kararlılığını gösteren YENİSES Dergisi; Gerçek aydınlarımızla halkımızı “Milli Kültür Adresi”nde buluşturmaktadır.

Usta Gazeteci Basın Efesi

Yukarıda zikrettiğimiz olumlu gerekçelere istinaden; Gerçekten tarafsız, ilkeli ve seviyeli yayın çizgisini yaklaşık 20 yıldır aralıksız sürdüren ulusal basınımızın yüz akı Usta Gazeteci Sayın Hasan Bölük Beyi, Tire Kültür Derneği Yönetim Kurulu, Zeybek Ateşi ve 4. Ulusal Efe Kurultayı Tertip Komitesi kararıyla “Türk Basınının Efesi” ilan ediyoruz. Ayrıca, Aydın Ticaret Odası Başkanı Arif Gürdal’ı “Türk Tarımının Efesi”, Tan Tekstil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Tan’ı “Türk Ekonomisinin Efesi” ve Büyük Usta Rahmetli Talip Özkan’ı “Türk Kültürünün Efesi” olarak açıklıyoruz. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun.”

Türk Çiftçisinin Öncüsü

Zeybek Ateşi 4. Ulusal Efe Kurultayı’nın “Teke Yöresi Türk Halk Müziği Bilgi Şöleni” ayağının Denizli’de gerçekleştirildiğini, ancak hava muhalefeti nedeniyle Acıpayam ilçesinde yapılamayan Zeybek Ateşi gösterisinin, İzmir’in Seferihisar ilçesinde yapıldığını bildiren Başkan Seyfullah Ayvalı, Yılın Efesi ilan ettikleri diğer kimselerin gerekçelerini de açıklayarak şunları söyledi: “Aydın Ticaret Odası Başkanlığı yaptığı süreçte uzun yıllar Türk çiftçisinin öncülüğünü yapan ve tarım sektöründe uyguladığı başarılı yöntemlerle, öne sürdüğü çözüm önerileriyle ülkemizde defalarca gündem belirleyen Sayın Arif Gürdal’ı ‘Türk Tarımının Efesi’ ilan ediyoruz.

Türk Ekonomisinin Yüzakı

Bir zamanlar dünyanın en önemli pamuk üreticisi durumuna gelen Türkiye’nin pamuk ihraç eden bir konuma gelmesinde büyük katkısı olan, tekstil sektöründeki başarılı uygulamalarıyla dünya piyasalarındaki onurumuzu koruyan ve şirket olarak efelik kültürünün yaşatılması için katkıları ile Türk Ekonomisinin yüz akı olan Tan Tekstil A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Tevfik Tan’ı ‘Türk Ekonomisinin Efesi’ ilan ediyoruz.

“Türk’üz Türkü Söyleriz”

Ayrıca, dünyada sadece Türkler şarkılarına kendi milletinin ismini vermiştir. Bu yüzden ‘Türk’üz Türkü söyleriz.’ Türkî yani Türk’e ait olan anlamındaki Türkülerimizin şanlı bayrağını popüler kültürün karşısında sabırla ve özveriyle dalgalandıran, yaptığı derlemeler ve sanat çalışmaları ile Türklerin en kadim sözlerini gelecek nesillere aktaran ve kendi memleketinde saygıyla andığımız Büyük Usta Rahmetli Talip Özkan’ı ‘Türk Kültürünün Efesi’ ilan ediyoruz ve aramızda bulunan kızı Aybala Yentürk’e efelik fesini teslim ediyoruz.

Kostüm Değil, Milli Reflekstir

Ulusal Efe Kurultayı Platformu ve Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı, Dergimize yaptığı açıklamada, günümüzde efelik kültürünün maalesef diğer birçok kültürel değerimiz gibi içi boşaltılan bir kavram haline gelmesine çok üzüldüklerini ve bunun düzeltilmesi için gayret gösterdiklerini belirtti. Efelik kavramının devlete baş kaldırmış çeteler ve sadece Ege bölgesinde yaşamış ve “Milli Mücadelede yararlılık göstermiş eşkıyalar” gibi oldukça yanlış ve eksik algılandığına dikkat çeken Başkan Seyfullah Ayvalı, “İnsanlar maalesef efeliği sadece güzel kostümler içinde güzel oyunlar oynayan, aslında her biri birer ağıt olan güzel türküler söyleyen halk oyunları faaliyeti olarak görüyor. Oysa Efelik kavramı ve Efelik Kültürü; Türk milletinin bilinen en eski tarihinden bu yana Türklerin ayak bastığı tüm coğrafyalarda varlığını hissettiren milli bir reflekstir. Türklere özgü bir toplumsal kavram olarak yaşayan, hiç bir zaman kaybolmayan güçlü, köklü ve bir o kadar da önemli bir kavramdır” dedi.